Wielka Synagoga znów na Tłomackiem

fot. Marta Kuśmierz

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita zaprasza 26 września w godz. 21:00 – 24:00 na Plac Bankowy w Warszawie, by wspólnie przywracać pamięć o zgładzonej żydowskiej społeczności miasta i wyrażać sprzeciw wobec nienawiści i przemocy.

Już po raz czwarty multimedialnym widowiskiem symbolicznie przywrócimy Wielką Synagogę mieszkankom i mieszkańcom Warszawy. Tym razem 26 września, by przypomnieć o 142. rocznicy jej otwarcia i jednocześnie uczcić zgładzoną żydowską społeczność Warszawy. To właśnie 26 września 1878 roku – po dwóch latach budowy – Synagoga została uroczyście otwarta w święto Rosz ha-Szana, żydowski Nowy Rok.

Widowisko według koncepcji artystki Gabi von Seltmann, organizowane przez Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, pokażemy w tym roku po raz drugi. Twórcy dedykują spektakl wszystkim wykluczanym, prześladowanym i bitym w Polsce i na świecie. Niech przywrócenie miastu Wielkiej Synagogi, symbolu zgładzonej społeczności żydowskiej, stanie się wyrazem sprzeciwu wobec przemocy, nienawiści, pogardy.

Z archiwalnego nagrania usłyszymy śpiew kantora tej synagogi, Gerszona Siroty, który zginał w warszawskim getcie, a fragmenty wiersza Bashert/Przeznaczenie przeczyta autorka, Irena Klepfisz, córka Michała – żołnierza ZOB.

Czas trwania projekcji – 6 minut (sekwencja będzie powtarzana do godz. 24:00).

Wydarzenie będzie transmitowane na stronie www.otwarta.org

Jesienny „powrót” Wielkiej Synagogi ma być przestrogą, ale też wezwaniem do solidarności z tymi, którzy są bici i poniżani. – Nie wolno być obojętnym wobec zła nienawiści. Mamy obowiązek reagować. Naszym projektem nawiązujemy do obecnej rzeczywistości, dedykując go wszystkim mniejszościom, które ucierpiały i nadal cierpią prześladowania. Niech zagłada żydowskiej społeczności nie będzie daremna! Wielka Synagoga została zburzona lecz co rok pojawiając się wirtualnie przestrzega, jak kończy się nawoływanie do nienawiści i prześladowania – mówi Gabi von Seltmann, twórczyni projektu Wielka Przywraca Pamięć. – Powtarzamy projekcje, bo wierzymy, że pamięć i miłość mogą pokonać destrukcję i śmierć.

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita od ponad 20 lat stara się budować w Polsce społeczeństwo wolne od uprzedzeń, szanujące drugiego człowieka i upominające się o jego godność. Projekt Wielka Synagoga przywraca pamięć służy przypominaniu o wspólnej przeszłości, dziedzictwie wielokulturowej Rzeczypospolitej. Jest również głosem przeciwko wszelkim formom wykluczania – przeciwko antysemityzmowi, ksenofobii, rasizmowi, homofobii i innym uprzedzeniom naruszającym godność człowieka.

Szczegóły na wydarzeniu na FB oraz na fanpage’u @WielkaPrzywracaPamiec

Wydarzenie będzie transmitowane na stronie www.otwarta.org oraz FB/YT

Koncepcja i reżyseria – Gabi von Seltmann
Kolaż dźwiękowy – Marcin Lenarczyk
Projekt wizualny i animacja – Elwira Wojtunik, Popesz Csaba Láng / Elektro Moon Vision
Zdjęcia archiwalne – Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego