Pardes Festival 2020 w plenerach Kazimierza Dolnego i Janowca odbędzie się 16-20 września

Tegoroczny Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbywa się w nowym wrześniowym terminie, ale jak zwykle w klimacie nadwiślańskiego późnego lata. Kameralny charakter festiwalu staje się w czasach koronawirusa jego wielkim walorem, a spotkania festiwalowe zaplanowane przede wszystkim w plenerze wpisują się w zalecenia rządu i Sanepidu. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo gości festiwalowych i mieszkańców obu miasteczek utrzymanie procedur sanitarnych organizatorzy i partnerzy festiwalu traktują priorytetowo. Wszystkie wydarzenia odbywają się na żywo: obowiązują maseczki, dystans społeczny i ściśle określona liczba uczestników.

W programie dominują spotkania objęte wspólnym tytułem PARDES znaczy OGRÓD. Inauguracja cyklu 16 września, o godz. 14, w ogrodach wokół „Kuncewiczówki”. Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przybliży i zinterpretuje znaczenia pojęcia „pardes”. W ramach tego cyklu organizatorzy zapraszają m.in. na spacery tematyczne w przestrzeni Kazimierza Dolnego, bogaty w treści (i lokalne smakołyki) piknik na terenie skansenu janowieckiego pod hasłem PARDES znaczy OGRÓD / Mleko, miód i wino i na warsztat wycinanki żydowskiej w janowieckiej „Galerii w Bramie”. Na finał festiwalu wizyta w winnicy „Widok Wojszyn”.

W programie festiwalu nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń muzycznych: w środę, 16 września, organizatorzy zapraszają na koncert w plenerze. Charyzmatyczna wokalistka Olga Avigail i zespół Tango Attack wystąpią z programem „Yiddish Tango” na Scenie „Pod Orzechem” przy Teatrze Klepisko (max. 100 osób).

Przed zachodem słońca w sobotę festiwalową, 19 września, na finał pikniku w Janowcu zagra i zaśpiewa Kapela Niwińskich ze specjalnym udziałem Marizy Nawrockiej w repertuarze piosenek jidyszowych.

W niedzielę festiwalową, 20 września, w dniu upamiętnienia żydowskiej społeczności Janowca, organizatorzy zapraszają na koncert organowy do Kościóła Św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty w wykonaniu profesora Wiktora Łyjaka. W programie m.in.: utwory Louisa Lewandowskiego (muzyka synagogalna), Jakoba Ludwiga Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego i Johanna Sebastiana Bacha.

Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich: żydowskich miasteczek, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia.

PROGRAM_PARDES_FESTIVAL_2020

https://www.facebook.com/PardesFestival/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!