Będzie wniosek o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości?

Otwarta Rzeczpospolita – Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii wnosi do prezydenta Warszawo o złożenie wniosku o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w związku z burdami, których dopuścili się uczestnicy tegorocznego marszu.

11 listopada, mimo zakazu warszawskiego Ratusza, podtrzymanego przez sąd, ulicami Warszawy przeszedł po raz kolejny tzw. marsz niepodległości. “Relacje uczestników i mediów nie pozostawiają złudzeń – organizatorzy i uczestnicy marszu dopuszczali się łamania prawa. Zdemolowano budynek przy Rondzie de Gaulle’a, używano materiałów pirotechnicznych, zaatakowano oddziały Policji, jedna z petard rzucanych w budynek przy al. 3 maja spowodowała pożar mieszkania. Celem podpalenia był balkon z symbolem Strajku Kobiet i tęczową flagą. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że wbrew wyjaśnieniom organizatorów, marsz nie był w żaden sposób blokowany – żadna organizacja, ani grupa obywateli nie stanęła na drodze demonstracji. Podawane przez organizatorów informacje, w tym ta jakoby Antifa ‘prowokowała’ uczestników marszu są cyniczne i urągają prawdzie” – pisze Otwarta Rzeczpospolita do Rafała Trzaskowskiego.

“Demonstracja, która miała podobno uczcić rocznicę odzyskania Niepodległości, okazała się najazdem agresywnych chuliganów na Warszawę, jego mieszkańców i mieszkanki. Spowodowała poważne obrażenia ludzi oraz zniszczenia i straty, nie tylko materialne” – zauważa w swoim liście Otwarta Rzeczpospolita.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, nad którym nadzór administracyjny sprawuje Prezydent m. st. Warszawy. W związku z tym Otwarta Rzeczpospolita kieruje list do Rafała Trzaskowskiego, w którym wzywa do niezwłocznego podjęcia stosownych kroków w obliczu wydarzeń na tegorocznym Marszu Niepodległości. Stowarzyszenie chce, by prezydent Warszawy, jako organ nadzoru, skorzystał z prawa do złożenia wniosku o delegalizację Stowarzyszenia, “którego liderzy i członkowie drwią z prawa i jawnie je łamią”.

W imieniu Stowarzyszenia list podpisali Paula Sawicka – Przewodnicząca Rady Programowej oraz Marek Gumkowski – Prezes Zarządu.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!