Archiwum Arolsen upamiętnia ofiary w cyfrowym projekcie

Archiwum Arolsen, logo projektu EverynamecountsFot. Archiwum Arolsen

Archiwum Arolsen przy pomocy wolontariuszy buduje cyfrowy pomnik upamiętniający ofiary reżimu nazistowskiego. Poprzez inicjatywę #everynamecounts, Archiwum wzywa do stworzenia cyfrowego pomnika upamiętniającego ofiary narodowego socjalizmu: każdy może wziąć udział w projekcie i zapisać cyfrowo nazwisko ofiar oraz ich dane osobowe.

Dzięki tej inicjatywie powstanie największe archiwum online poświęcone ofiarom reżimu nazistowskiego. Inauguracja projektu crowdsourcingowego odbędzie się 27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Daj przykład innym

Do udziału w projekcie nie jest wymagana żadna specjalna wiedza. Wolontariusze zostaną zaznajomieni z dokumentami archiwalnymi na stronie projektu i otrzymają wskazówki dotyczące ich opracowania. Dokumenty pochodzą z obozów koncentracyjnych i pozwalają poznać bliżej metody i powody prześladowania ofiar przez nazistów.

Są one także dowodem na to, że ówczesne motywy prześladowań nie przestały istnieć. „Każda na nowo udokumentowana informacja jest wyrazem solidarności z ofiarami” – podkreśla Floriane Azoulay, dyrektorka Archiwum Arolsen. „Każdy uczestnik projektu działa na rzecz krzewienia szacunku, tolerancji i demokracji”.

Partnerami projektu są: UNESCO, Dom Anny Frank (w Amsterdamie) oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Także ONZ wspiera projekt #everynamecounts.

Upamiętnianie w czasach pandemii

Już od 21 stycznia instalacja medialna #everynamecounts rozświetli przestrzeń publiczną: grupa artystów Urbanscreen, zajęła się przygotowaniem instalacji z wykorzystaniem dokumentów pochodzących z Archiwum Arolsen. To dzięki nim, by upamiętnić ofiary reżimu nazistowskiego, fasada budynku Ambasady Francji w Berlinie, zamieni się w ogromny ekran. Projekcja będzie prezentowana od 21 do 27 stycznia i będzie ją można obejrzeć na całym świecie dzięki transmisji na żywo.

Archiwum Arolsen - projekcja na ambasadzie

Projekcja multimedialna na fasadzie ambasady Francji w Berlinie, fot. Archiwum Arolsen

Międzynarodowa współpraca

Archiwum Arolsen w 2020 roku zainicjowało #everynamecounts jako projekt pilotażowy. Aby dotrzeć do jeszcze większej liczby ludzi na całym świecie, przetłumaczyli materiały na kolejne języki: poza językiem niemieckim i angielskim, informacje o projekcie dostępne są teraz także w hiszpańskiej, polskiej i francuskiej wersji językowej. Nowością jest także cyfrowe wprowadzenie ułatwiające pierwsze kroki w projekcie #everynamecounts, co sprawia, że inicjatywa doskonale sprawdzi się także jako projekt szkolny.

Około 600 000 dokumentów

Archiwum Arolsen w ramach projektu crowdsourcingowego udostępnia około 600 000 dokumentów pochodzących z różnych obozów koncentracyjnych. Dokumenty te zostały wpisane na Listę UNESCO Pamięć Świata. Duża część z nich to karty i kwestionariusze osobowe więźniów, zawierające ważne informacje biograficzne, jak miejsce urodzenia. Ponadto można w nich znaleźć również imiona i nazwiska krewnych. Informacje na ich temat są niekiedy ostatnim zachowanym śladem przed tragiczną śmiercią: miejsca zagłady, takie jak Auschwitz-Birkenau czy Majdanek, są często zapisane jako „miejsce zamieszkania” rodziców lub rodzeństwa.

O Archiwum Arolsen

Arolsen to międzynarodowe centrum informacji o prześladowaniach nazistowskich dysponujące największym na świecie archiwum, w którym zgromadzono dane o ofiarach nazizmu i osobach ocalałych. Zbiór gromadzący informacje na temat około 17,5 miliona osób został wpisany do Pamięci Świata UNESCO. Zawiera dokumenty na temat różnych grup ofiar reżimu nazistowskiego i stanowi ważne źródło wiedzy dla dzisiejszego społeczeństwa.

Więcej informacji na temat projektu #everynamecounts oraz Arolsen można znaleźć pod adresem https://arolsen-archives.org/pl, a także pod poniższymi linkami:

Link do strony projektu: aroa.to/enc
Link do platformy crowdsourcingowej: aroa.to/joinin
Link do instalacji medialnej: aroa.to/medieninstallation

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!