79. rocznica wysiedlenia Żydów z Mielca

Upamiętnienie Żydów w Mielcu; fot. Anna Stąpor

We wtorek grupa mielczan odwiedziła miejsca związane z Zagładą miejscowych Żydów. To kolejna inicjatywa grupy Mayn Shtetele Mielec.

9 marca 1942 r. Niemcy przystąpili do wysiedlania z Mielca jego żydowskich mieszkańców. W ciągu następnych kilku dni wysłali ich do obozu pracy przymusowej w Pustkowie oraz do innych gett, między innymi do Bochni, Dubienki, Międzyrzeca Podlaskiego i Włodawy. Na terenie miasta rozstrzelali około 300 osób.

Społeczne upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń zorganizowali członkowie facebookowej grupy Mayn Shtetele Mielec. Zapalili znicze i położyli kamyki na cmentarzu żydowskim przy ul. Jadernych, przed pomnikiem w miejscu zburzonej synagogi oraz na grobach ofiar Zagłady przy ul. Traugutta i ul. Wspólnej. Odwiedzili też inne miejsca martyrologii Żydów w Mielcu.

„Przeszliśmy niemal dokładnie trasą «marszu śmierci», czyli od Rynku, gdzie odbywała się selekcja, ul. Mickiewicza, ul. Sienkiewicza, aż do Chorzelowa. Przed kościołem w Chorzelowie skręciliśmy na lotnisko, gdzie były hangary, w których umieszczono Żydów” – powiedziała Izabela Sekulska z Mayn Shtetele Mielec.

W wydarzeniach wzięło udział kilkanaście osób. Ze względu na pandemię organizatorzy postanowili nie rozpowszechniać informacji, ograniczając się jedynie do członków grupy Mayn Shtetele Mielec.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!