Ruta Pragier (1936 – 2021)

Ruta PragierRuta Pragier, fot. Krzysztof Bielawski

W piątek, 26 lutego odeszła Ruta Pragier – dziennikarka, autorka książki „Żydzi czy Polacy”.

Ruta Pragier urodziła się 4 września 1936 r. w Warszawie. Jej rodzicami byli Stanisław i Halina z d. Wasermil. Drugą wojnę światową przeżyła w Witebsku i Irkucku. Po powrocie do Polski w 1946 r. mieszkała w Szczecinie, Gdańsku i Warszawie. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w Zakładzie Badań Prasoznawczych RSW „Prasa”, a następnie przez wiele lat w redakcji tygodnika „Przyjaciółka”.

Ruta Pragier była związana z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Od 1962 r. organizowała spotkania w Młodzieżowym Klubie Dyskusyjnym TSKŻ.

W 1977 r. Ruta Pragier napisała książkę „Udział czy ucieczka”, zawierającą eseje o samorealizacji człowieka i odnoszącą się do historii osób poznanych w klubie TSKŻ. Trzy lata później ukazała się książka „Sto listów do «Przyjaciółki»”, zredagowana wspólnie z Barbarą Moroz i Krystyną Łuniewską. Ruta Pragier pisała również na łamach miesięcznika „Twórczość”.

Najbardziej znanym dziełem Ruty Pragier stała się wydana w 1992 r. książka „Żydzi czy Polacy”. Zawartych w niej kilkadziesiąt rozmów stanowi ważny dokument, świadczący o tożsamości i przemianach pokoleniowych Żydów mieszkających w Polsce. W 2016 r. ukazało się drugie wydanie książki, poszerzone o rozmowy z przedstawicielami najmłodszej generacji.

Była osobą o wielkiej wrażliwości, skromną, życzliwą i pogodną.

Ruta Pragier zostanie pochowana w poniedziałek, 8 marca 2021 r. o godz. 14.00 na cmentarzu żydowskim w Warszawie.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!