Shira Haas zagra Goldę Meir w amerykańskim serialu

Shira HaasShira Haas, fot. shirahaas/Instagram

Izraelska aktorka Shira Haas, znana z seriali “Shtisel” i “Unorthodox”, wcieli się w rolę izraelskiej premierki w serialu “Lwica” wyprodukowanym przez MGM/UA.

Serial opierał się będzie na książce pod tym samym tytułem autorstwa Francine Klagsbrun. Producentką “Lwicy” będzie Barbra Streisand.

Widzowie będą mogli przyjrzeć się życiu Goldy Meir zarówno w Kijowie, gdzie przyszła na świat, w Milwaukee, gdzie się wychowała, jak i w Izraelu, gdzie została pierwszą i jedyną kobietą na stanowisku premiera.

Meir miała siedmioro rodzeństwa, ale poza nią dorosłego wieku dożyły tylko dwie siostry – Szejna i Cipora. To polityczne zaangażowanie Szejny w radykalną działalność syjonistyczną zmusiło rodzinę w 1906 r. do wyjazdu do USA. 14-letnia Golda była zmuszana przez matkę do małżeństwa, postanowiła więc uciec z domu. Wróciła do niego 4 lata później, skończyła szkołę i została nauczycielką.

Wraz z mężem, Morrisem Meyersonem, i siostrą Szejną w 1921 r. wyemigrowała do Palestyny. Mieszkała w kibucu Merchawja, w Jerozolimie, w Tel Awiwie. Angażowała się w działalność polityczną. Była jedną z osób, które podpisały Deklarację Niepodległości Izraela w 1948 r.

Scenarzystą serialu o Meir będzie Eric Tuchman, autor m.in. scenariusza “Opowieści podręcznej”. Reżyserką “Lwicy” będzie Mimi Leder

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!