Obchody rocznicy Marca ’68

Kadr z filmu "Perecowicze"Kadr z filmu "Perecowicze"

Fundacja Shalom wraz z Teatrem Żydowskim zapraszają na wirtualne obchody rocznicy Marca’68. Z tej okazji obejrzeć będzie można film „Perecowicze” w reż. Sławomira Grünberga.

Fundacja Shalom co roku 8 marca organizowała uroczystości upamiętniające na Dworcu Gdańskim. Z powodu epidemii jest to tym razem niemożliwe. Stąd pomysł na uczczenie tej rocznicy w sposób wirtualny.

“Już ponad pięćdziesiąt lat minęło od wydarzeń Marca ’68, a tamten czas, tamta trauma są wciąż żywe we mnie. Tak, jakby to wszystko zdarzyło się wczoraj. Pozostał nieopisany ból rozstań” – w swoim zeszłorocznym przemówieniu mówiła Gołda Tencer, prezes Fundacji Shalom. – „Od pięćdziesięciu lat czuję, że nie tylko oni wyjechali – że tak naprawdę my wszyscy wtedy wyjechaliśmy. I tak naprawdę nigdy się nie rozstaliśmy. Pamiętajmy o tych historiach, o tych dramatach – by nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło”

W ramach obchodów Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich 8 marca zaprosi o godz. 20 na pokaz filmu „Perecowicze” w reż. Sławomira Grünberga. Produkcja Fundacja Shalom. Koprodukcja TVP i LOG Tv. Warszawa 2009, 52 min.

Światowa premiera filmu “Perecowicze” odbyła się 29 sierpnia 2009 roku w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, w ramach VI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Film przedstawia historię uczniów żydowskiej szkoły im. I.L. Pereca, która istniała w Łodzi do 1969 roku. Po jej zamknięciu większość z jej wychowanków, w wyniku wydarzeń marcowych, zmuszona była opuścić Polskę. Dla wielu z nich szkoła była jedynym domem, rodziną, której nigdy nie mieli. Teraźniejszość dowodzi, jak trwałe zostały zbudowane relacje, absolwenci szkoły regularnie spotykają się ze sobą, aby dzielić się wspomnieniami. Ten film opowiada o niezwykłej rodzinie, którą stworzyli dla siebie Perecowicze w sercu powojennej Łodzi i która stała się jeszcze silniejsza przez to, że historia próbowała ją rozbić.

„Więź, która zrodziła się między nami wtedy, ponad czterdzieści lat temu, nigdy nie została zerwana. Chociaż rozproszyliśmy się po całym świecie, do tej pory utrzymujemy ze sobą kontakt, a odległość, która nas dzieli nie jest w stanie wpłynąć na przyjaźń, która powstawała w trudnych okolicznościach” – mówi Gołda Tencer pomysłodawczyni i producentka filmu, dyrektor generalny Fundacji Shalom.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!