Cmentarz żydowski w Skępem wydarty z zapomnienia

Upamiętnienie cmentarza żydowskiego w Skępem

Drewniane tablice przypominają w Skępem o miejscowych Żydach i ich cmentarzu. To kolejny projekt Fundacji Ari Ari.

Cmentarz żydowski w Skępem znajduje się nad brzegiem Jeziora Małego. Do niedawna trudno było się domyśleć, że porośnięty lasem teren kryje groby setek ludzi. Na jego powierzchni zachowało się tylko betonowe obmurowanie – przypuszczalnie fundament ohelu.

W ostatnich latach społecznicy z Fundacji Ari Ari, Stowarzyszenia Grupa Historyczno-Poszukiwawcza Gustaw oraz mieszkańcy Skępego z Bożeną Ciesielską na czele prowadzili na cmentarzu prace porządkowe. Udało się im odnaleźć pojedyncze fragmentów nagrobków. Powstała również strona internetowa o cmentarzu: https://szlakikultury.ariari.org/cmentarz-zydowski-w-skepem/

W kwietniu na skrajach cmentarza Fundacja Ari Ari ustawiła dwie drewniane tablice. Umieszczone na nich napisy w językach hebrajskim i polskim informują o historii skępskich Żydów oraz ich cmentarzu. We wtorek odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic. Uczestniczyli w niej m.in. burmistrz Skępego Piotr Wojciechowski oraz Filip Szczepański z Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy.

– Niebawem w rynku, w samym centrum miasta, stanie trzecia tablica upamiętniająca społeczność żydowską Skępego – zapowiedział Longin Graczyk z Fundacji Ari Ari.

Projekt zrealizowano przy finansowym wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i zaangażowaniu Urzędu Miasta i Gminy Skępe.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!