“Okruchy większej całości” – książka Bogdana Frymorgena

Debiut literacki dziennikarza, którego do pisania skłoniła pandemia. “Okruchy większej całości” właśnie ukazały się nakładem wydawnictwa Austeria.

“Różne oblicza domu — miejsca na ziemi, zapamiętanego z czasów dzieciństwa horyzontu, czterech ścian, w których wydarzyły się rzeczy piękne i boleśnie trudne. W intymnej, rodzinnej opowieści Frymorgena każdy z czytelników odnajdzie fragmenty własnego życia. Wypełnionego chwilami radości i smutku. Jedynego, jakie nam dano” – pisze o książce Michał Nogaś.

“Okruchy większej całości” są podróżą w krainie pamięci naznaczonej psychiczną chorobą ojca i matczynym sklejaniem rodziny. Wchodzimy w labirynt malowany emocjami dziecka, ale naszym przewodnikiem jest dojrzały mężczyzna. Frymorgen emigruje w przeszłość z fotograficzną precyzją. Odwiedza wiejski krajobraz PRL-u eksponując w kadrze jego obrazy, zapachy i dźwięki.

Nie poleruje wspomnień. Zachowuje proste, lakoniczne pióro. To jego debiut literacki. Zawodowo od lat zajmuje się dziennikarstwem. Jest brytyjskim korespondentem radia RMF FM. Jak podkreśla autor, do pisania skłoniła go pandemia, a zainspirowała psychoanaliza jungowska, której poddał się w dorosłym wieku.

Z krótkich miniatur wyłania się celebracja życia. Z wdzięcznością miesza się szorstka ocena przeszłości. Frymorgen zaznacza w tekście, że pamięć nie jest bliźniaczą siostrą prawdy. „Okruchy…” są bardzo subiektywnym śladem pozostawionym na własnym kawałku ziemi. A może uniwersalnym świadectwem człowieka?

Bogdan Frymorgen (1962) – kurator i wydawca, autor albumów fotograficznych i wystaw, studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przez dwadzieścia cztery lata pracował dla Serwisu Światowego BBC. Mieszka w Londynie, jest korespondentem radia RMF FM. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i rady nadzorczej Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!