„Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż” – program wakacyjnych wydarzeń wokół wystawy czasowej w Muzeum POLIN

Fot. Maciek Jaźwiecki

Podczas letnich miesięcy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN proponuje, by przyjrzeć się wystawie „Taki pejzaż” z różnych perspektyw. Umożliwią to spacery po ekspozycji, które poprowadzą zaproszeni goście i jej twórcy. Ruszą oprowadzania z cyklu „Różni ludzie, różne spojrzenia”, realizowane stacjonarnie w muzeum oraz w sieci. Odbędzie się także pierwszy spacer-niespodzianka po wystawie. Jego uczestnicy zwiedzą wystawę wspólnie z prowadzącym lub prowadzącą, których imię i nazwisko poznają dopiero po przybyciu na wydarzenie. Przewodnicy muzeum zaproszą na weekendowe oprowadzania “Sztuka jako świadectwo niewyobrażalnego” oraz „Krajobraz Zagłady”.

Letni sezon rozpoczną występy Chóru POLIN, który działa przy POLIN od 2014 roku. Wychodząc od malarstwa Sasnala, chór pod dyrygenturą Dominika Strycharskiego, stworzył muzyczny komentarz do wystawy. Utwór balansuje między dramatyzmem i ciężarem tematyki, minimalizmem i dystansem, grą z detalem, ciszą.

W 80. rocznicę pogromu w Jedwabnem, 10 lipca, projekcja filmu Anki i Wilhelma Sasnalów „Z daleka widok jest piękny”. Po niej dyskusja z udziałem Anki Sasnal i Jakuba Banasiaka, redaktora naczelnego magazynu „Szum”, prowadzona przez Michała Okońskiego z „Tygodnika Powszechnego”.

Dzień później, 11 lipca, w dyskusji online „Lato pogromów 1941. Historia, pamięć, rozrachunek” moderowanej przez dr Krzysztofa Persaka, prof. Joanna Michlic, prof. Saulius Sužiedėlis i dr Grzegorz Rossoliński-Liebe zastanowią się nad charakterystyką pogromów z 1941 r. oraz nad tym, jak współczesne społeczeństwa tych krajów pamiętają oraz dokonują rozrachunku z tymi wydarzeniami.

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Zagładzie Romów, 2 sierpnia, obędzie się autorskie oprowadzanie online po wystawie czasowej przygotowane przez dr. Krzysztofa Gila. Spojrzenie na pejzaż po Zagładzie uzupełni perspektywa pamięci o Zagładzie Romów.

Szczegółowy kalendarz wydarzeń w lipcu i sierpniu wokół wystawy czasowej „Wilhelm Sasnal: Taki Pejzaż”

W lipcu:

Chór POLIN – Dominik Strycharski: koncert na wystawie Wilhelma Sasnala – wydarzenia stacjonarne

2 lipca, piątek, godz. 19.00, 3 lipca, sobota, godz. 20.30 oraz 4 lipca, niedziela, godz. 19.00

Wychodząc od malarstwa Sasnala, Chór POLIN pod dyrygenturą Dominika Strycharskiego, stworzył muzyczny komentarz do wystawy. Utwór balansuje między dramatyzmem i ciężarem tematyki, minimalizmem i dystansem, grą z detalem, ciszą. Warstwa brzmieniowa składa się z dwóch konstrukcji: warstwy wokalnej chóru i warstwy elektronicznej, które działają raz na zasadzie symbiozy, gdzie trudno odróżnić od siebie śpiew na żywo (tu i teraz) od tego, co nagrane (przeszłość) oraz skrajnego kontrastu, zgrzytu, gdzie obie warstwy narzucają się sobie „wbrew woli”. Obowiązuje limit miejsc. Bilet w cenie wstępu na wystawę: 15 zł (ulgowy) i 25 zł (normalny).

Sztuka jako świadectwo niewyobrażalnego – spacer tematyczny po wystawach stałej i czasowej

4 lipca, niedziela, 12.00-13.30, stacjonarnie

Spacer po fragmencie wystawy stałej i wystawie czasowej „Taki pejzaż”, podczas którego będzie można spojrzeć na doświadczenie Zagłady oczyma artystów należących do różnych pokoleń i sprawdzić, jak twórcy, dla których wojna była częścią doświadczenia osobistego, próbowali radzić sobie z traumatycznymi przeżyciami. Wśród artystów, których będzie dotyczyć spotkanie, znajdują się Artur Nacht-Samborski, Jonasz Stern czy Alina Szapocznikow. Będzie również mowa o tym, jak do tematyki Holokaustu podchodzi współczesny artysta – Wilhelm Sasnal. Bilet na wydarzenie w cenie 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy).

Pokaz filmu “Z daleka widok jest piękny” i dyskusja

10 lipca, sobota, 18.00-20.30, Kino Muranów

W 80. rocznicę pogromu w Jedwabnem projekcja filmu Anki i Wilhelma Sasnali „Z daleka widok jest piękny”. Po pokazie dyskusja z udziałem Anki Sasnal i Jakuba Banasiaka o wymowie filmu w kontekście Jedwabnego. O tym, jak społeczeństwo radzi sobie z pamięcią o pogromie i jak temat ten funkcjonuje w kulturze i sztuce. Rozmowę poprowadzi Michał Okoński z „Tygodnika Powszechnego”. Szczegółowe na www.polin.pl.

Krajobraz Zagłady – oprowadzanie tematyczne po wystawie czasowej

11 lipca, niedziela, 12.00-13.00, stacjonarnie

Malarstwo Wilhelma Sasnala w dużym stopniu inspirują przekazy wizualne zaczerpnięte z różnych źródeł i kontekstów, w tym ze środków masowego przekazu. Podczas oprowadzania z przewodnikiem dowiemy się, w jaki sposób artysta porusza temat Zagłady. Zastanowimy się, jak sztuka odnosi się do śladów przeszłości, które można odnaleźć we współczesnym krajobrazie i co ma do powiedzenia na temat podejmowanych w Polsce prób mierzenia się z pamięcią o trudnych, traumatyzujących wydarzeniach historycznych. Bilet w cenie 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy).

Lato pogromów 1941. Historia, pamięć, rozrachunek

11 lipca, 18.00-20.00, debata na żywo na stronie Facebook Muzeum POLIN

Debata moderowana przez dr Krzysztofa Persaka towarzyszy obchodom 80. rocznicy pogromu w Jedwabnem. Jej uczestnicy prof. Joanna Michlic (University College London), prof. Saulius Sužiedėlis (Millersville University) i dr Grzegorz Rossoliński-Liebe (Freie Universität Berlin) – badacze zajmujący się historią Polski, Litwy i Ukrainy –zastanowią się nad charakterystyką pogromów z 1941 r. oraz nad tym, jak współczesne społeczeństwa tych krajów pamiętają oraz dokonują rozrachunku z tymi wydarzeniami.

Spacer-niespodzianka po wystawie „Taki pejzaż”

16 lipca, piątek, 17.00-17.40, stacjonarnie

Pierwsze z cyklu oprowadzań, które zaplanowaliśmy w ramach programu towarzyszącego wystawie „Taki pejzaż”. Proponujemy zwiedzanie ekspozycji wspólnie z prowadzącym lub prowadzącą, których imię i nazwisko uczestnicy poznają dopiero po przybyciu na miejsce wydarzenia. Obowiązuje bilet na wystawę normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, bilet “Muzeum za złotówkę” 1 zł.

„Zagłada Romów. Pejzaże pamięci i ciszy” – kurs edukacyjny dla dorosłych

17-31 lipca, stacjonarnie i online

Kurs edukacyjny dla osób dorosłych zainteresowanych pamięcią społeczną, perspektywą mniejszościową i sztuką współczesną. W programie spotkania, wykłady o Zagładzie Romów, o romskiej sztuce współczesnej oraz zajęcia na wystawie czasowej i w przestrzeni miasta. Kurs organizowany jest w partnerstwie z Fundacją w Stronę Dialogu. Formuła: hybrydowa (część zajęć na żywo, część na platformie Zoom). Termin: kurs obejmuje zajęcia 17, 18, 27 i 31 lipca. Zgłoszenia do 7 lipca.

Krajobraz Zagłady – oprowadzanie tematyczne po wystawie

18 lipca, niedziela, 12.00-13.00, stacjonarnie

Malarstwo Wilhelma Sasnala w dużym stopniu inspirują przekazy wizualne zaczerpnięte z różnych źródeł i kontekstów, w tym ze środków masowego przekazu. Podczas oprowadzania z przewodnikiem będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób artysta porusza temat Zagłady i jak sztuka odnosi się do śladów przeszłości, które można odnaleźć we współczesnym krajobrazie oraz co ma do powiedzenia na temat podejmowanych w Polsce prób mierzenia się z pamięcią o trudnych, traumatyzujących wydarzeniach historycznych. Bilet w cenie 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy).

„Różni ludzie, różne spojrzenia” – oprowadzanie autorskie po wystawie

24 lipca, sobota, 12.00-13.15, stacjonarnie i online

Pierwszy z cyklu autorskich comiesięcznych spacerów po wystawie, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać indywidualne podejście do twórczości Wilhelma Sasnala osób reprezentujących różne obszary i środowiska: sztuki, edukacji, krytyki, imigrantów, mniejszości i osób z niepełnosprawnościami.

Wybrane oprowadzania będą nagrywane i publikowane online. Bilet normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, bilet “Muzeum za złotówkę” 1 zł. Liczba miejsc ograniczona.

W sierpniu

„Różni ludzie, różne spojrzenia” – spacer online po wystawie z dr Krzysztofem Gilem

2 sierpnia, poniedziałek, 20.00, na żywo na stronie Facebook Muzeum POLIN

Autorskie oprowadzanie po wystawie czasowej przygotowane przez dr Krzysztofa Gila. Spojrzenie na pejzaż po Zagładzie uzupełni perspektywa pamięci o Zagładzie Romów. Poza wystawą czasową będzie można również odwiedzić grochowski mural autorstwa Krzysztofa Gila – „Zalikierdo Drom/Przerwana droga”.

Wydarzenie w ramach obchodzonego 2 sierpnia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów.

Krajobraz Zagłady – oprowadzanie tematyczne po wystawie

15 sierpnia, niedziela, 12.00-13.00, stacjonarnie

Malarstwo Wilhelma Sasnala w dużym stopniu inspirują przekazy wizualne zaczerpnięte z różnych źródeł i kontekstów, w tym ze środków masowego przekazu. Podczas oprowadzania z przewodnikiem dowiemy się, w jaki sposób artysta porusza temat Zagłady. Zastanowimy się, jak sztuka odnosi się do śladów przeszłości, które można odnaleźć we współczesnym krajobrazie i co ma do powiedzenia na temat podejmowanych w Polsce prób mierzenia się z pamięcią o trudnych, traumatyzujących wydarzeniach historycznych. Bilet w cenie 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy).

Sztuka jako świadectwo niewyobrażalnego – spacer tematyczny po wystawach stałej i czasowej

29 sierpnia, niedziela, 12.00-13.30, stacjonarnie

Spacer po fragmencie wystawy stałej i wystawie czasowej „Taki pejzaż”, podczas którego spojrzymy na doświadczenie Zagłady oczyma artystów należących do różnych pokoleń. Zobaczymy, jak twórcy, dla których wojna była częścią doświadczenia osobistego, próbowali radzić sobie z traumatycznymi przeżyciami. Wśród artystów, o których będziemy rozmawiać znajdują się Artur Nacht-Samborski, Jonasz Stern czy Alina Szapocznikow. Zastanowimy się też nad tym, jak do tematyki Holokaustu podchodzi współczesny artysta – Wilhelm Sasnal. Bilet na wydarzenie w cenie 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy).

Bezpłatny program do wystawy jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!