Zdobył złoty medal dla Izraela, a nie może w tym kraju wziąć ślubu

Fot. Artem Dolgopyat / FB

“Nie możemy zaakceptować tego, że ktoś może walczyć w naszym imieniu na igrzyskach olimpijskich, reprezentować nas i zdobyć złoty medal, a nie może wziąć ślubu w Izraelu” – powiedział wicepremier Yair Lapid. Chodzi o Artema Dołgopiata, który w Tokio wywalczył złoto w gimnastyce sportowej – ćwiczeniach wolnych mężczyzn.

Dołgopiat ma 24 lata, pochodzi z Ukrainy. Do Izraela wyemigrował z rodzicami, gdy miał 12 lat. Jego ojciec jest Żydem, ale matka nie jest Żydówką. Dlatego w Izraelu olimpijczyk ma status “osoby bez religii”, co uniemożliwia mu zawarcie związku małżeńskiego.

Izrael nie wprowadził ślubów cywilnych, a jedynie ceremonie religijne. O problemach sportowca powiedziała mediom jego matka, Angela.

Yair Lapid zapewnił w poniedziałek, że podejmie kroki, by umożliwić złotemu medaliście olimpijskiemu zawarcie małżeństwa w Izraelu. “Będę walczył z całych sił o związki cywilne dla par” – powiedział polityk. Parlament miałby się tym zająć po uchwaleniu budżetu w listopadzie.

Lider religijnej partii Szas, Arye Deri, powiedział mediom, że tego typu działania sprawią, iż Izrael nie będzie już państwem żydowskim. “Zdobycie medalu nie czyni go [Dołgopiata] Żydem. Nie ma wobec niego żadnej dyskryminacji. Nasze prawa są spójne: od 73 lat małżeństwo w tym kraju jest regulowane przez prawo żydowskie”.

Sam sportowiec odmówił komentarza na temat życia prywatnego. “To są rzeczy, które chcę zachować w swoim sercu” – powiedział dziennikarzom. Jego narzeczona, Maria Sejkowicz, przyznała, że oświadczyny przyjęła w zeszłym roku. Zapewniła, że jej partner “rozumie zasady gry” dotyczące izraelskiego prawa związanego z zawieraniem małżeństw.

Dołgopiat tymczasem już planuje swój występ na igrzyskach w Paryżu w 2024 r. “Nie zamierzamy spocząć na laurach. Będziemy pracować, koncentrując się na Paryżu i przygotowywać się na kolejną olimpiadę, by przynieść honor temu krajowi” – zapewnił dziennikarzy w poniedziałek.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!