Odsłonięcie muralu Dawida Ben Guriona autorstwa Bruno Neuhamera

Andrzej Pietrasik, Irit Yakhnes i Bruno Nuehamer, fot. Ambasada Izraela w Polsce

Ambasada Izraela w Polsce i Miasto Płońsk zapraszają na uroczystość, która odbędzie się 26 października o godzinie 12 przy ul. Warszawskiej 6 w Płońsku. Z inicjatywy ambasady i burmistrza Andrzeja Pietrasika powstał tam mural upamiętniający Dawida Ben Guriona, urodzonego w Płońsku pierwszego premiera Izraela.

W 1948 r. powstało Państwo Izrael, a jednym z jego ojców-założycieli jest Dawid Ben Gurion. W 135. rocznicę jego urodzin organizatorzy wydarzenia postanowili spotkać się niedaleko domu, w którym przyszedł na świat pierwszy premier Izraela. Tam rozpoczął swoją drogę, która doprowadziła go do realizacji marzenia o odbudowaniu państwa żydowskiego.

“Czasami warto zrobić coś niestandardowego. Dawid Ben Gurion słynął ze stawania na głowie, traktował to jako ćwiczenie fizyczne, które pomagało w spojrzeniu na wyzwania z nowej perspektywy. Dyplomacja realizowana za pomocą street artu to okazja, żeby zamiast na salonach wielkiej polityki spotkać się bezpośrednio i na chodniku przed domem przy ul. Warszawskiej 6 porozmawiać o tym, co łączy Polskę i Izrael” – zapewniają organizatorzy.

Płońsk i izraelską pustynię Negew łączy postać Dawida Ben Guriona, ale również współczesne porozumienie o współpracy i aktywne relacje.
Mural Ben Guriona jest realizacją wizji młodego artysty Bruno Neuhamera, przedstawia stosunki między Izraelem a Polską z perspektywy młodej generacji twórców i pozwala im odnieść się na nowo do dziedzictwa wielkich postaci historycznych. Neuhamer jest autorem m.in. murali Kory, Czesława Niemena, Krzysztofa Krawczyka i Anny Jantar.

“Wierzymy, że stosunki między Polską a Izraelem będą miały wielką przyszłość w rękach młodego pokolenia. Świadczyć może o tym fakt, że mural cieszy się wielkim zainteresowaniem i popularnością wśród dzieci i z pewnością stanie się świadkiem wielu wspaniałych polsko-izraelskich spotkań” – uważają organizatorzy.

Projekt zrealizowany został przez Urząd Miasta i Miejskie Centrum Kultury w Płońsku oraz Ambasadę Izraela w Polsce.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!