Uczniowie, samorządowcy i proboszcz sprzątali cmentarz żydowski

Grupa osób na cmentarzu żydowskim w czasie sprzątaniaFot. Stowarzyszenie Ahawas Tora

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich z Bierunia wraz ze starostą Bernardem Bednorzem, burmistrzem Krystianem Grzesicą oraz proboszczem parafii św. Bartłomieja ks. Michałem Anderko, w poniedziałek przeprowadzili prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w tym mieście.

Akcja porządkowania cmentarza w Bieruniu została zorganizowana z inicjatywy i przy współpracy Sławomira Pastuszki z Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce oraz społecznych opiekunów zabytków – Joanny i Michała Lorenców.

W tym roku, cmentarz żydowski w Bieruniu został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego (A/840/2021). Służby konserwatorskie już wcześniej dostrzegły wartość historyczną i architektoniczną tego miejsca, poprzez wpisanie części macew do rejestru zabytków w 1974 roku.

Cmentarz w Bieruniu pozostaje we władaniu Stowarzyszenia Ahawas Tora, w wyniku przeprowadzonej regulacji stanu prawnego nieruchomości. Obecnie organizacja podejmuje działania, aby w pełni zabezpieczyć i zrewitalizować to miejsce przy współudziale Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy, lokalnych instytucji oraz działaczy – społecznych opiekunów zabytków.

Materiały Stowarzyszenia Ahawas Tora

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!