Jankiel Kulawiec (1923 – 2021)

Jankiel KulawiecJankiel Kulawiec, fot. Przemysław Jaczewski/Muzeum POLIN

W poniedziałek odbył się pogrzeb Jankiela Kulawca – byłego przewodniczącego gminy żydowskiej w Legnicy.

Jankiel Kulawiec urodził się w Łosicach w 1923 r. Jego ojciec Mosze był członkiem Bundu. Po wybuchu drugiej wojny światowej Jankiel Kulawiec przedostał się na tereny zajęte przez Armię Czerwoną, a następnie został deportowany do Uzbekistanu, gdzie pracował w kopalni wolframu. W Uzbekistanie ożenił się z Rosjanką, został ojcem.

W czerwcu 1946 r. Jankiel Kulawiec razem z żoną i synem trafił do Legnicy. Pracował w zakładzie szewskim, później w żydowskiej Spółdzielni Kamaszniczo-Szewskiej „Dobrobyt”. W 1952 r. zaczął pracę w Legnickich Zakładach Metalurgicznych im. W. Lenina (późniejszej Hucie Miedzi Legnica), gdzie 24 grudnia 1953 r. wykonał pierwszy spust miedzi z rudy pochodzącej z kopalń Starego Zagłębia Miedziowego.

W latach 50. był członkiem chóru TKSŻ w Legnicy, należał do PZPR. Za pracę w hucie otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowy Krzyż Zasługi.

Pod koniec swojego życia Jankiel Kulawiec związał się z Gminą Wyznaniową Żydowską w Legnicy. Był członkiem jej zarządu oraz przewodniczącym. Angażował się w odzyskanie macew i budowę lapidarium na cmentarzu w Łosicach.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!