1 listopada na żydowskich cmentarzach w Polsce

Kamień na macewie na cmentarzu żydowskimFot. Krzysztof Bielawski

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest świętem żydowskim, jednak 1 listopada coraz więcej osób odwiedza również cmentarze żydowskie. Na niektórych cmentarzach zostaną zorganizowane dni otwarte i kwesty.

Na cmentarzu w Warszawie przy ul. Okopowej 49/51 nieformalny Komitet Przyjaciół Cmentarza Żydowskiego im. Jana Jagielskiego organizuje kwestę połączoną ze sprzedażą publikacji. O godz. 12.00 zwiedzanie cmentarza poprowadzi Witold Wrzosiński, a o godz. 14 Michał Laszczkowski. Zapisy na wycieczki pod adresem wydarzenia@jewish.org.pl.

Kwesta odbędzie się również na cmentarzu żydowskim na warszawskim Bródnie, a jego pracownicy opowiedzą o historii i stanie zachowania tego miejsca (zbiórki: 31 października i 1 listopada o godz. 11.00 pod bramą od strony Rondo Żaba).

Do odwiedzin na cmentarzu żydowskim w Kaliszu przy ul. Podmiejskiej 26 zaprasza jego opiekunka – Hila Marcinkowska. Cmentarz będzie otwarty od dziś do 3 listopada.

1 listopada na gości czekają również opiekunowie cmentarzy żydowskich w Brzesku i Tarnowie.

Cmentarz w Zabrzu będzie można zwiedzać indywidualnie od godz. 9.30 do 16.45, a o godz. 13.00, 14.00 i 15.00 rozpoczną się wycieczki prowadzone przez Dariusza Walerjańskiego. Będzie można też przekazać datki Stowarzyszeniu na Rzecz Ratowania Cmentarza Żydowskiego „Zachor”.

Z pewnością odwiedzający pojawią się na wielu innych cmentarzach żydowskich. Pamiętajmy, aby na cmentarzu zachowywać się godnie, z poszanowaniem zmarłych. Mężczyźni powinni nosić nakrycie głowy. Niestosowne jest spożywanie na cmentarzu jedzenia i picia. Więcej informacji znajdziesz w poradniku dla odwiedzających cmentarze różnych wyznań “Godność nie umiera”.

Pamięć o zmarłych najlepiej zaakcentować – zgodnie z żydowską tradycją – kładąc na grobach kamyki. Odradzamy przynoszenie zniczy (zwłaszcza ozdobionych symbolami religijnymi niezwiązanymi z judaizmem). Znicze nie są biodegradowalne, po wypaleniu będą zaśmiecać cmentarz, stwarzają też zagrożenie pożarem. Używane do ich wyrobu substancje chemiczne zanieczyszczają atmosferę, a ulatniające się podczas spalania toluen i benzen są rakotwórcze.

Jeśli odwiedzasz cmentarz żydowski, który nie posiada stałego opiekuna, zamiast zniczy lepiej weź worek, w którym będziesz mógł zabrać choć część śmieci pozostawionych przez inne osoby.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!