Ginczanka – nowa płyta zespołu Nocą Umówieni & Airis String Quartet

Airis String Quartet i Nocą Umówieni, fot. materiały twórców

Zespoły Nocą Umówieni & Airis String Quartet w czerwcu nagrały płytę z autorską muzyką do słów wierszy Zuzanny Ginczanki. Premiera albumu odbyła się 25 lipca we Wrocławiu w czasie otwarcia Festiwalu “Lato w Synagodze pod Białym Bocianem”. 26 listopada płyta będzie już dostępna na platformach streamingowych, m.in. Spotify.

Okładka płyty

Poezja Ginczanki ujęła pomysłodawczynię projektu, autorkę muzyki, założycielkę zespołu Nocą Umówieni – Katarzynę Sałapę, która zaaranżowała utwory na kwartet smyczkowy, fortepian i głos.

Tematyka wybranych wierszy skupia się głównie wokół kobiety i kobiecości – w różnych odsłonach (“Posucha”, “Kobieta”, “Zdrada”, “Wyjaśnienie”, “Wyjaśnienie na marginesie”, “W skwar”), jak również dotyka treści filozoficznych (“Wniebowstąpienie Ziemi”, “Przepis na prostotę życia”).

Poprzez muzykę artyści pragną oddać ducha poezji Ginczanki – jej głębię, złożoność, treściwość i dosadność, ale też liryzm, delikatność, tęsknotę. Każdy utwór jest inny, materia dźwiękowa podąża za słowem, poszukuje z nim rezonansu.

Gatunek, który reprezentuje muzyka z najnowszej płyty wykracza poza granice poezji śpiewanej. Dlatego artyści ukuli nową nazwę na rodzaj uprawianej przez siebie muzyki: lyric fusion (fuzja liryczna). Czerpie ona z muzyki klasycznej, poezji śpiewanej, piosenki aktorskiej, jazzu, popu; porównywana jest niekiedy do twórczości Ewy Demarczyk czy Edyty Geppert.

Airis String Quartet i Nocą Umówieni, fot. materiały twórców

Patronką honorową płyty została prof. Izolda Kiec, autorka publikacji o Ginczance, wydań wierszy, teatrolożka, kulturoznawczyni, prezes Fundacji Instytut Kultury Popularnej.

W skład zespołów wchodzą zawodowi muzycy, absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, laureaci konkursów i festiwali, koncertujący w kraju i za granicą.

Nocą Umówieni:
Katarzyna Guran – śpiew
Wojciech Sałapa – fortepian
Katarzyna Sałapa – kompozycje

Airis String Quartet:
Aleksandra Czajor-Kowalska – skrzypce I
Grażyna Zubik – skrzypce II
Malwina Tkaczyk – altówka
Mateusz Mańka – wiolonczela

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!