Izraelskie aktywistki zorganizowały alternatywny konkurs Miss Universe

Wydarzenie, w którym wzięły udział kobiety działające w dziedzinach związanych z nieruchomościami, odżywianiem lub hi-tech, miało na celu pokazanie Izraelczykom prawdziwego piękna państwa poprzez aktywizm na rzecz praw kobiet.

Konkurs Miss Universe obywał się w Ejlacie w niedzielę. W Izraelu przeprowadzono go po raz pierwszy. Nawiązała do tego grupa Israel Women’s Network, która zaproponowała alternatywne wydarzenie – Miss Fix the Universe w Centrum Pokoju i Innowacji im. Szymona Peresa w Jaffie.

Do udziału w Miss Fix the Universe zgłosiły się 243 kobiety. Celem imprezy było pokazanie działań podejmowanych na rzecz praw kobiet, praw człowieka, demokracji, ekologii, równości i sprawiedliwości społecznej. Nagrody wynosiły 30 tys. szekli. Otrzymały je osoby zaangażowane w zwalczanie nierówności, rozwój społeczności ortodoksyjnej i arabskiej, pomoc kobietom, które stały się ofiarami przemocy, wspierające edukację, czy pomagające przejść kobietom z ortodoksyjnych rodzin przez proces rozwodowy.

Einat Fischer Lalo, dyrektorka Israel Women’s Network, powiedziała: “Ustanowiliśmy konkurs Miss Fix jako alternatywę, ponieważ wierzymy, że patrzenie na kobiety przez pryzmat wyglądu i rozmiaru talii jest błędnym sposobem postrzegania miejsca kobiet w społeczeństwie”.

Izraelska piosenkarka Netta Barzilai odmówiła występu w Ejlacie podczas konkursu Miss Universe, wyjaśniając, że “nie widzi siebie stojącej na scenie, na której kobiety są oceniane na podstawie wyglądu, wymiarów ciała, wzrostu i wagi”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!