Kolejna edycja „Porannych ptaszków” w Muzeum POLIN

Fot. Maciek Jazwiecki / Muzeum Polin

„Poranne ptaszki” wracają po przerwie do Muzeum POLIN. W niedzielę, 2 października, na wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” odbędzie się kolejna odsłona wydarzenia dla dzieci ze spektrum autyzmu i ich rodzin. W programie oprowadzanie po ekspozycji, warsztaty plastyczne i inne atrakcje.

2 października (niedziela), godz. 8-10

„Poranne ptaszki” organizowane są w Muzeum POLIN od 2018 roku. To bezpłatne wydarzenie jest skierowane do rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu poniżej 15. roku życia. Uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzają wystawę jeszcze przed oficjalnym otwarciem Muzeum POLIN. Dzięki ograniczeniu dźwięków i świateł przestrzeń ekspozycji staje się przyjazna dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne. Zapewnione jest także miejsce wyciszenia – dla tych, którzy chcą złapać oddech i zrobić sobie przerwę.

Na październikowych zajęciach z cyklu „Poranne ptaszki” dzieci ze spektrum autyzmu spotkają się z przewodnikiem i edukatorami Muzeum POLIN po raz pierwszy po przerwie spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19.

– W poprzednich edycjach trafiały do nas często rodziny, u których spektrum autyzmu zostało dopiero co zdiagnozowane – z bardzo małymi dziećmi, na wczesnym etapie – i dla nich zobaczenie i uczestnictwo w takim wydarzeniu pokazało, że mimo tej trudnej diagnozy, mimo tych nowych doświadczeń mogą dalej uczestniczyć w życiu społecznym, dalej spotykać się z innymi ludźmi – nie tylko w jakichś specjalnych placówkach czy terapiach, ale także w miejscach publicznych – mówi Wioleta Jóźwiak, koordynatorka ds. dostępności Muzeum POLIN.

Tym razem spotkanie odbędzie się na wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. Uczestnicy, wspólnie z przewodnikiem i edukatorami, poszukają odpowiedzi na wiele pytań. Dowiedzą się m.in., czym jest żydowska kuchnia i co łączy placki ziemniaczane z latkesami, gołąbki z holiszkami, a czulent z adafiną. Będą wykonywać ćwiczenia i zagadki związane z tą wystawą, a także uczestniczyć w aktywnościach plastycznych w Miejscu edukacji rodzinnej. Dzięki udziale w „Porannych ptaszkach” poznają bogactwo żydowskiej kultury kulinarnej od kuchni. Na wydarzenie można zgłosić się mailowo, pisząc na adres: muzeumdostepne@polin.pl. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!