Nowy numer kwartalnika „Miasteczko Poznań”

Do sprzedaży trafił właśnie nowy numer kwartalnika „Miasteczko Poznań” (2/2022). W dziale literackim przeczytać można wiersze Demiana Fanszela w przekładzie Zbigniewa Dmitrocy, „Strugę” Romana Chojnackiego i wiersze związanej z Kaliszem poetki Rosy Jakubowicz w przekładzie Joanny Degler. Miłośników dziennikarskiego dorobku I.J. Singera zaciekawi tekst „Miting nazistów w Madison Square Garden”.

„Kierunek: noc” to tytuł rozmowy Marka S. Bochniarza z Mikim Polonskim, którego retrospektywa filmów odbyła się w październiku na VI Przeglądzie Filmów o Tematyce Żydowskiej w Poznaniu.

W numerze są też informacje o dwudziestoleciu czasopisma „Miasteczko Poznań”, którego pierwszy numer ukazał się w 2003 roku. Mateusz Pielka pisze o wykreowanym obrazie ludności żydowskiej na łamach poznańskiego „Orędownika” w latach 1904–1905, Marta Hamielec o mieszkańcach Rawicza przywracających pamięć o żydowskich sąsiadach, Agnieszka Kostuch o Aronie Jacobsohnie, mistrzu kamieniarskim z Poznania, a Paweł Fijałkowski o (nie)religijności Janusza Korczaka. W tekście „Cwi niezłomny” Tomasz Grząślewicz przywołuje postać Cwi Duńskiego, bojownika z getta w Sosnowcu.

W dziale Wspomnienia wydrukowano relację o przetrwaniu wojny przez Alexa Levina („Pod żółtymi i czerwonymi gwiazdami”) i opowieść o rodzinie Wajsblatów spisaną przez Artura Rudzitskiego z czułością wspominającego swoich przodków.

Zbigniew Pakuła przypomina historię tablicy na poznańskiej synagodze, zamienionej przez faszystów na pływalnię. Pisze także o upamiętnianiu ofiar obozów pracy przymusowej dla Żydów w Poznaniu. Ewa Paul w tekście „Hatikwa na Starym Rynku” relacjonuje uroczystości zorganizowane w Bełchatowie z okazji 80. rocznicy likwidacji getta.

Redakcja zamieszcza recenzje książek, sztuk teatralnych, filmów, pisze o wystawach i wydarzeniach kulturalnych. Tomasz Miłkowski w podsumowującym tekście omawia najważniejsze monodramy o tematyce żydowskiej wystawiane w Polsce, Marek Bochniarz omawia premierę „Ireny” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a Aram Stern recenzuje spektakl „Rutka” Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Hila Marcinkowska przypomina postać Rosy Jakubowicz, poetki związanej z Kaliszem. W „Miasteczku…” przeczytać można także o nowej wystawie Doroty Nieznalskiej „Es war einmal” w Domu Norymberskim w Krakowie.

Nowy numer czasopisma to blisko 200 stron lektury. „Miasteczko” dostępne jest w wybranych Empikach i księgarniach na terenie kraju oraz w prenumeracie. Pismo można także zamówić przez stronę internetową redakcji http://www.miasteczkopoznan.pl/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!