Muzyka z serialu „Król”. Koncert Atanasa Valkova

Fot. materiały prasowe

Muzykę z kultowego serialu „Król”, produkcji Canal+, będzie można usłyszeć na żywo w wykonaniu zespołu multiinstrumentalistów pod kierownictwem muzycznym kompozytora Atanasa Valkova. Koncert odbędzie się w sobotę, 19 listopada o godzinie 20:30 w Audytorium Muzeum POLIN, podczas 20. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA”.

Ścieżka dźwiękowa serialu „Król” to synergia żydowskich i słowiańskich brzmień wzbogaconych elementami muzyki współczesnej oraz minimalizmem muzyki ilustracyjnej underscore. Oprócz klasycznych instrumentów Atanas Valkov sięga do nowoczesnej elektroniki, brzmień ambientowych oraz technik manipulowania dźwięku – sound designu.

Większość klasycznych i etnicznych instrumentów, takich jak fortepian, cytra, etniczne flety, duduk, cymbały oraz instrumenty perkusyjne i klawiszowe, to ścieżki nagrane osobiście przez kompozytora, który często wykorzystuje eksperymentalne techniki wydobycia dźwięku oraz nowego stroju instrumentów.

Kompozytor w niepowtarzalny sposób operuje melodią tworząc tematy przewodnie wokół skal muzyki żydowskiej. Główne tematy oparte są na charakterystycznym trytonie, wprowadzanym w kontrapunkcie do obrazu. Zabieg ten nadaje przekazowi głębszy charakter emocjonalny oraz podkreśla wrażenie destrukcji świata bohaterów filmu.

ATANAS VALKOV

Polski kompozytor pochodzenia bułgarskiego, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Zdobywca głównej nagrody 7. edycji Berlinale Score Competition, był nominowany do European Talent Award w Kolonii. Skomponował muzykę do filmów w reżyserii Tomasza Bagińskiego („Legendy Polskie”, „Ambition’’), Andrzeja Wajdy („Zwięzła kronika czasu”) i Jana P. Matuszyńskiego („Deep Love”, „Ostatnia rodzina”, „Niebo”). We współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) stworzył album „Ambition” upamiętniający historyczną misję Rosetta oraz lądowanie na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko. Twórca projektu „Transoriental” oraz producent i kompozytor platynowego albumu Kayah „Transoriental Orchestra”.

Nagrodzony za ścieżkę dźwiękową do serialu „Król”, zarówno w głosowaniu jurorów, jak i publiczności, w 2021 roku w konkursie „Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku” w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej. Ostatnie produkcje, do których napisał muzykę to także: „Noamia”, „Fighter”, „Pułapka”, „Miłość jest wszystkim”, „Belfer”, „BODO”, „Alien Rising”.

Valkov w oryginalny sposób czerpie z różnych źródeł: folkloru, muzyki elektronicznej, współczesnej oraz jazzu. Odważnie łączy nowe technologie kreowania dźwięku. Swobodnie porusza się w wielu gatunkach muzycznych z zachowaniem własnej inwencji i wypowiedzi twórczej. Jego muzyka to zderzenie muzycznych światów na miarę XXI wieku, doceniana w Polsce oraz na świecie.

KRÓL

„Król“ to osadzona w Warszawie w 1937 roku gangsterska opowieść o przemocy, żądzy władzy i dążeniu do jej utrzymania za wszelką cenę. Historia wzlotów i upadków mafii, która wzbudzała strach i posłuch w stolicy przed wybuchem II wojny światowej. Główny bohater, żydowski gangster-bokser Jakub Szapiro, zostaje wciągnięty w polityczny spisek i gangsterskie porachunki, które mogą przesądzić o losach państwa.

Serial powstał w oparciu o powieść Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem. Za jego reżyserię odpowiada Jan P. Matuszyński. Scenariusz to wspólne dzieło Matuszyńskiego i Twardocha. W rolach głównych występują m.in. Michał Żurawski, Kacper Olszewski, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc i Magdalena Boczarska.

Serial „Król” został nagrodzony statuetką Orła w 2021 roku w kategorii „Najlepszy serial fabularny”.

W koncercie wystąpią:
Atanas Valkov – fortepian, cytra, flet tenorowy, instrumenty elektroniczne
Oliwier Andruszczenko – klarnet solowy, klarnet basowy, duduk
Paweł Zalewski – viola da Gamba, gitara elektryczna
Ksawery Wójciński – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja

Koncert organizowany przez Muzeum POLIN jest wydarzeniem towarzyszącym 20. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA” .

Bilety dostępne w kasach Muzeum POLIN i na stronie bilety.polin.pl

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!