Zapraszamy na 20. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

14 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpocznie się jubileuszowy 20. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA”. To największe i najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. Organizatorzy zaprezentują warszawskiej publiczności najciekawsze współczesne produkcje o tematyce żydowskiej i izraelskiej oraz produkcje zaangażowane, w których podejmowane są kwestie antysemityzmu, homofobii i innych przejawów wykluczenia. Festiwal jest wydarzeniem międzynarodowym odbywającym się w Warszawie oraz online.

Projekcje WJFF 2022:

  • w kinach: od 14 do 20 listopada (Warszawa: Muzeum Polin, Kino Kinogram i JCC Warszawa);
  • online: od 21 do 30 (Vod Warszawa).

W tym roku w Internecie pojawi się jubileuszowy program specjalny „20 na 20”, w którym prezentowane będą największe hity, jakie pojawiły się na festiwalowych ekranach przez ostatnich 20 lat.

Program: https://wjff.pl/pl/category/a-z/

Filmy konkursowe: https://wjff.pl/pl/category/konkurs/

Ceremonię otwarcia tej wyjątkowej jubileuszowej odsłony festiwalu uświetni warszawska premiera filmu „UKOS ŚWIATŁA” w reż. Wojciecha Szumowskiego. Pokaz odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 14 listopada o godzinie 20. Partnerem pokazu otwarcia jest Fundacja Tygodnika Powszechnego. W tym roku przypada jeszcze jedna wyjątkowo ważna rocznicę – 10 lat temu Muzeum Polin stało się głównym partnerem Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

„UKOS ŚWIATŁA”

Film jest opowieścią o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli – kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”. Grupa młodych ludzi nie zgadza się na to, by spełnił się hitlerowski zamiar zatarcia żydowskiej historii. Wspólnie prowadzą prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z bohaterem, reżyserem i producentem filmu.

Koncert Jubileuszowy – Muzyka z „Króla” – hitowego serialu Canal Plus

Z okazji 20-lecia Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej “Kamera Dawida” organizatorzy przygotowali razem z Muzeum Polin i CANAL+ Polska wydarzenie specjalne: koncert Atanasa Valkova – Muzyka z serialu „Król”

Zapraszamy do Audytorium im. Jana Kulczyka w Muzeum Polin w sobotę 19 listopada o 20.30.

WJFF w Kinogramie

Dwudziestolecie festiwalu będzie obchodzone w wyjątkowym kinie w Fabryce Norblina – Kinogramie. Poza wspaniałymi projekcjami zaplanowano tam liczne wydarzenia specjalne, w tym dzień poświęcony izraelskiej kuchni.

Bilety: https://kinogram.pl/strona-glowna/

Więcej informacji na stronie Festiwalu https://wjff.pl/pl/ oraz wydarzeniu na FB https://www.facebook.com/events/2306249006217103

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!