Polska poparła antyizraelską rezolucję w ONZ

11 listopada w ONZ odbyło się głosowanie nad antyizraelską rezolucją. “Poparcie tej antyizraelskiej rezolucji jest ogromnie rozczarowującą decyzją polskiego MSZ” – komentuje tę sprawę ambasador Izraela w Polsce.

Rezolucje palestyńskie dotychczas odnosiły się do statusu Jerozolimy. W tym roku po raz pierwszy do tekstu rezolucji dodany został paragraf wzywający Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości do wydania opinii w sprawach dotyczących Izraela i Palestyńczyków.

Oświadczenie w sprawie głosowania wydał Premier Izrael Yair Lapid:

“To kolejne jednostronne posunięcie Palestyńczyków, które narusza podstawowe zasady rozwiązywania konfliktu i staje na drodze jakiemukolwiek postępowi procesu w przyszłości. Palestyńczycy chcą zastąpić negocjacje jednostronnymi decyzjami. Używają ONZ do atakowania Izraela.

Dziękujemy krajom, które nie poparły tej rezolucji i dały świadectwo, że to nie jest sposób na budowanie stabilności, ani rozwiązywanie konfliktu. Kraje, które głosowały za, wzywamy do ponownego rozważenia swojego stanowiska i odrzucenia rezolucji podczas głosowania na forum Zgromadzenia Ogólnego”.

Przebieg głosowania skomentował na Twitterze Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, który napisał:

„Wczoraj Polska zagłosowała w ONZ przeciwko Izraelowi, jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie. Poparcie tej antyizraelskiej rezolucji jest ogromnie rozczarowującą decyzją polskiego MSZ podjętą podczas Święta Niepodległości RP.”

https://twitter.com/YacovLivne/status/1591491725138460674

Rezolucję odrzuciły m.in.: Australia, Austria, Kanada, Estonia, Stany Zjednoczone, Litwa, Czechy, Włochy, Węgry, Niemcy.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!