Książka Menachema Kaisera o podróży do Polski w celu odzyskania kamienicy i wspomnień po dziadku

W tym roku miała swoją polską premierę pierwsza książka Menachema Kaisera. Autor jest kanadyjskim Żydem o polskich korzeniach, dziennikarzem i autorem interaktywnej mapy wileńskiego getta. Nagradzana w USA i Kanadzie “Grabież. Historia majątku rodzinnego i nazistowskiego skarbu” w tłumaczeniu Moniki Skowron to autobiograficzny zapis podróży Kaisera do Polski w celu odzyskania kamienicy i wspomnień po zmarłym dziadku. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Ośrodek KARTA.

Menachem Kaiser jest kanadyjskim pisarzem i felietonistą, który pochodzi z religijnej rodziny żydowskiej. Polskę odwiedza już od 10 lat. Podróż do Sosnowca, która stała się inspiracją dla “Grabieży”, była pierwszą związaną bezpośrednio z korzeniami pisarza. Dziadek autora, polski Żyd, przeżył Zagładę i po wojnie emigrował do Stanów Zjednoczonych. Kaiser wiele lat po jego śmierci udaje się do naszego kraju, aby pod pretekstem odzyskania majątku zgłębić historię swojej rodziny. Kwestia kamienicy w Sosnowcu schodzi na dalszy plan, gdy Kaiser odkrywa świat jak dotąd nieznany anglosaskiemu czytelnikowi – społeczność poszukiwaczy nazistowskich skarbów na Dolnym Śląsku.

Dzięki niespodziewanie odnalezionemu pokrewieństwu z kultowym w tym hermetycznym środowisku Abrahamem Kajzerem, kanadyjski autor zostaje zabrany w podróż po kompleksie korytarzy podziemnych zwanych Riese – największym projekcie górniczo-budowlanym nazistowskich Niemiec, który miał być jedną z kwater głównych Adolfa Hitlera. Menachem, obdarzony przez poszukiwaczy skarbów przezwiskiem Manhattan, przygląda się ich działaniom i odkrywa, jak materialne i niematerialne dziedzictwo rodziny wpływa na dzisiejszą tożsamość jej członków.

Czytelnicy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych docenili błyskotliwy styl pisarza, który w „The New Yorker” opisano jako „często zabawny, często przejmujący”. Recenzenci z „The New York Times” określili książkę jako „dziwne, skomplikowane terytorium – przez co mamy na myśli fantastyczne” oraz „pokręconą i konsekwentnie wciągającą historię”. Autor Call me by your name, André Aciman, nazywa “Grabież” wspaniałym i oszałamiającym debiutem literackim.

Książka w 2021 roku trafiła na listę najlepszych książek non-fiction „The New York Times” oraz otrzymała wyróżnienie Canadian Jewish Literary Award w kategorii „Biografie”. W 2022 roku Menachem Kaiser został również nagrodzony Sami Rohr Prize for Jewish Literature, czyli nagrodą przyznawaną amerykańskim pisarzom, którzy w znacznym stopniu przyczyniają się do badania żydowskiego doświadczenia.

“Grabież. Historia majątku rodzinnego i nazistowskiego skarbu” od 12 maja dostępna jest w wybranych księgarniach, również w formie e-booka, i w sklepie internetowym wydawnictwa Ośrodek KARTA.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!