4. edycja akcji Żonkile

19 kwietnia przypada 73. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Na ulicach Warszawy 1000 wolontariuszy będzie rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach z 1943 roku. W ramach obchodów o godz. 12.30 odbędzie się premiera filmu edukacyjnego Nie było żadnej nadziei.

Akcja Żonkile to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane. W tym roku w akcję zaangażowało się około 1000 wolontariuszy w Warszawie oraz ponad 1000 szkół, bibliotek i instytucji z całej Polski.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Poprzez akcję przypominamy, że Powstanie jest częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów oraz jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy. Przyjęłam honor bycia ambasadorem akcji Żonkile, ponieważ zawsze sprawa Powstania Warszawskiego i Powstania w Getcie poruszały mnie ekstremalnie. Jestem zaszczycona, że zwrócono się do mnie w tej sprawie. Przypominanie i pamięć jest jednym z najważniejszych naszych obowiązków. Jest świadectwem człowieczeństwa i wspólnoty – mówi Krystyna Janda, ambasadorka tegorocznej akcji. Podczas 4. edycji Żonkili wśród ambasadorów znaleźli się także ksiądz Adam Boniecki oraz Robert Więckiewicz.

W tym roku specjalnie z okazji 73. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Polin wyprodukowało film edukacyjny Nie było żadnej nadziei. Film o Powstaniu w Getcie Warszawskim składa się z trzech spójnych części. Pierwsza przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu Powstania. Twórcy wykorzystali w niej niepokazywane wcześniej w Polsce materiały archiwalne z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Sercem filmu jest część druga, ukazująca przebieg Powstania w Getcie Warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Wykorzystaliśmy metodę animacji, by historia trafiła do młodych widzów, zwłaszcza młodzieży gimnazjalnej i licealnej – podkreśla Kama Veymont, reżyserka filmu. Twórca animacji Łukasz Rusinek poszedł tropem zaproponowanym w słynnej produkcji „Walc z Baszirem”, czerpiąc tym samym z najlepszych wzorców gatunku.

Trzecia część filmu poświęcona jest obecności polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta oraz na wystawie w Muzeum POLIN. 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12:30 na stronie muzeum www.polin.pl odbędzie się premiera filmu.

W tym roku Muzeum POLIN wraz z Fundacją Klamra oraz Stowarzyszeniem Stacja Muranów postanowiło odtworzyć mural przedstawiający wizerunek Marka Edelmana na terenie byłego getta na warszawskim Muranowie. Historię Marka Edelmana można również zgłębić za pomocą nowej multiplatformy Żydowska Warszawa pod adresem warsze.polin.pl, gdzie znajduje się m.in. komiks wyjaśniający skąd pochodzą żonkile.

Uroczystości w ramach obchodów 73. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

19 kwietnia

godz. 8.00-19.00 akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

godz. 10.30 uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Raoulowi Wallenbergowi z okazji nadania ulicy jego imienia przy Placu Grzybowskim
Gościem honorowym ceremonii będzie przedstawicielka rodziny Wallenbergów Cecilia Åhlberg (wnuczka siostry Raoula). Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej zostanie otwarta wystawa poświęcona Raoulowi Wallenbergowi, którą będzie można oglądać na Placu Grzybowskim do 16 maja.
Organizator uroczystości: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasady Szwecji, Węgier i Izraela oraz Dom Spotkań z Historią
godz. 12.00 uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta przy ulicy Zamenhofa

Następnie około godz. 12.45 nastąpi złożenie wieńców pod: Pomnikiem Bohaterów Getta, Pomnikiem Żegoty, Pomnikiem Szmula Zygielbojma, Bunkrem Anielewicza, na Umschlagplatz, przy Tablicy Pawła Frenkla, ul. Muranowska 1 a także w enklawie getta przy ul. Siennej 55.
Organizator uroczystości: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

godz. 12:30 premiera filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim” na stronie muzeum www.polin.pl
Film o Powstaniu w Getcie Warszawskim w reżyserii Kamy Veymont składa się z trzech spójnych części. Twórcy wykorzystali w nim niepokazywane wcześniej w Polsce materiały archiwalne z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej oraz animację autorstwa Łukasza Rusinka.

20 kwietnia

godz. 18.00 wykład „Czy istnieje żydowska polityka upamiętniania Zagłady?”

Dlaczego Zagłada stała się tak ważna dla współczesnej tożsamości Europy? Czy za politycznymi rytuałami stoi autentyczne pragnienie pamiętania? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Żydów i jak sami Żydzi pamiętają Zagładę?

O współczesnych dylematach pamięci z perspektywy polskiej, żydowskiej, zachodnio- i wschodnioeuropejskiej będzie mówił wybitny międzynarodowy socjolog i współautor tezy o globalnej pamięci Zagłady prof. Natan Sznaider z Academic College of Tel-Aviv Yaffo.

Wstęp wolny, wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.

27 kwietnia

godz. 18.00, „Marek Edelman. Życie. Do końca” – promocja książki

Premiera anglojęzycznej, multimedialnej wersji książki autorstwa Witolda Beresia oraz Krzysztofa Burnetki. Podczas spotkania odbędzie się pokaz 15 minutowego filmu o tytułowym bohaterze, minikoncert zespołu Klezmer Trio oraz rozmowa z autorami na temat odbioru Edelmana w świecie. Zaprezentowana zostanie również nowa strona internetowa poświęcona Markowi Edelmanowi.

wstęp wolny, zapewniamy tłumaczenie symultaniczne na jęz. angielski.

godz. 18.00, „Powstańcy” – spacer tematyczny z przewodnikiem

Spacer z okazji 73. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim zaczniemy na żydowskiej ulicy przedwojennego polskiego miasta. Opowiemy o wychowaniu młodzieży żydowskiej, której przedstawiciele utworzyli później Żydowską Organizację Bojową.

bilety: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy,