Zarzuty prokuratorskie dla konserwatora z Konina

Fot. Damian Kruczkowski

Zarzut przekroczenia uprawnień usłyszał Janusz T., były kierownik konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. W ubiegłym roku wydał on zgodę na rozbiórkę szkoły talmudycznej w Koninie.

W lipcu 2016 prywatny właściciel dawnej szkoły talmudycznej dokonał rozbiórki budynku. Wywołało to oburzenie wśród lokalnych mieszkańców oraz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 5 sierpnia, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał oświadczenie, w którym poinformował, że odpowiedzialny za tę decyzję kierownik delegatury w Koninie „przestał pełnić swoje obowiązki”.

Budynek dawnej szkoły należał do ZGWŻ, który sprzedał go prywatnemu inwestorowi w 2011. Do rozbiórki doszło 22 lipca 2016. Pozwolenie na rozbiórkę wydała konińska delegatura Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

„18 kwietnia 2016 r. wydano pozwolenie konserwatorskie na dokonanie rozbiórki, biorąc pod uwagę bardzo zły stan zachowania obiektu, udokumentowany w załączonej ocenie stanu technicznego, utratę wartości zabytkowych w wyniku przebudowy, a także planowaną przez inwestora odbudowę obiektu, z przeznaczeniem na obiekt restauracyjno-hotelowy” – poinformowała wówczas nasz portal Jolanta Stefaniak, st. specjalista WUOZ w Poznaniu, Delegatura w Koninie.

Ministerstwo Kultury zareagowało natychmiast, a wiceminister Magdalena Gawin nazwała rozbiórkę skandalem oraz zapowiedziała wyciągnięcie konsekwencji wobec odpowiedzialnych za nią osób.

Prokuratura prowadziła dochodzenie w tej sprawie od sierpnia.

– Decyzja [o rozbiórce] została wydana w sposób niezgodny z prawem. To jest kluczowe ustalenie i stąd zarzut. Postępowanie nie jest jednak zakończone. Będą badane wszystkie wątki, również te nazwijmy to poboczne – mówi, cytowany przez Portal Wielkopolski Wschodniej, Marek Kasprzak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie.

Januszowi T. grożą 3 lata więzienia. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.