Czeskie wydawnictwo sprzedaje kubki z Hitlerem

Czeskie wydawnictwo “Nasze wojsko” wprowadziło do swojej oferty kubki z podobizną Adolfa Hitlera. Przedstawiciele organizacji żydowskich protestują.

Kubek, na którym nadrukowano podobiznę Hitlera, kosztuje ok. 48 zł. Wydawnictwo informuje na swojej stronie, że jest to “edycja kolekcjonerska”. W takiej samej cenie u tego samego producenta można kupić koszulki z wodzem III Rzeszy.

“Wyrażamy nasz zdecydowany sprzeciw wobec koszulek i kubków z wizerunkiem Adolfa Hitlera w sklepie internetowym ‘Nasze wojsko’. Taka działalność, którą wydawnictwo tłumaczy względami komercyjnymi, może być niewątpliwie zaliczona do propagandy nazizmu. W przypadku wydawnictwa ‘Nasze wojsko’, które m.in. wydaje w języku czeskim książki Davida Irvinga, skazanego przez sąd na pozbawienie wolności za negowanie Holokaustu, obecnie chodzi o czyn otwarcie gloryfikujący nazizm. Takiego rodzaju działalność uważamy za obrazę wszystkich tych, którzy zostali zamordowani przez reżim nazistowski i wyraz absolutnego braku szacunku wobec osób, które przeżyły” napisano we wspólnym oświadczeniu Federacji Gmin Żydowskich, Instytutu Inicjatywy Terezińskiej, praskiego Muzeum Żydowskiego i Gminy Żydowskiej w Pradze.