Izrael “przygotuje się” do wycofania z UNESCO razem z USA

Premier Benjamin Netanjahu z zadowoleniem przyjął “odważną decyzję” Donalda Trumpa o opuszczeniu UNESCO, informując w czwartek, że Izrael również podejmie kroki do wycofania się z tej organizacji.

USA poinformowały, że opuszczą UNESCO ze względu na antyizraelskie działania tej organizacji.

“UNESCO stało się teatrem absurdu i zamiast chronić historię, zniekształca ją” – powiedział Netanjahu.

Wycofanie się Amerykanów ma wejść w życie 31 grudnia 2018 r.

Ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley, powiedziała w czwartek, że cel, dla którego powstało UNESCO jest dobry, ale “niestety doszło do skrajnego upolitycznienia” tej organizacji.

Amerykanie, wycofując swoje członkostwo, zaprzestaną jednocześnie płacenia wszelkich składek, które wynoszą 80 milionów dolarów rocznie.

W lipcu 2017 r. podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie przegłosowano rezolucję, zgodnie z którą Hebron oraz Grota Patriarchów są częścią zagrożonego dziedzictwa palestyńskiego. Grota Patriarchów została zakupiona przez Abrahama jako miejsce spoczynku jego żony Sary. Zgodnie z przekazem Księgi Rodzaju spoczywają tam Abraham, Icchak z Rebeką oraz zmarły w Egipcie Jakub.

W maju 2017 r. UNESCO odrzuciło żydowskie zwierzchnictwo nad Jerozolimą. W październiku 2016 r. Wzgórze Świątynne określono w kolejnej rezolucji jako Haram al-Sharif z meczetem Al-Aksa.