Morawiecki podczas spotkania ze Sprawiedliwymi powiedział, że jego krewni ratowali Żydów

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, 26.02.2018, fot. Centrum Informacyjne Rządu

„Ratując naszych współbraci w czasach drugiej apokalipsy, robiliście to ze względu na moralne, etyczne głosy, które w Was były. Służyliście Polsce i człowieczeństwu” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Premier podziękował polskim Sprawiedliwym za apel, który wystosowali do rządów, parlamentów i narodów Izraela i Polski.

„Bardzo dziękuję za apel, który skierowali Państwo do wszystkich ludzi dobrej woli, po to, żeby wypracować jak najbardziej akceptowalne, ale też opierające się na prawdzie rozwiązania. To, w jaki sposób służyliście człowieczeństwu i Polsce, i jak ratowaliście naszych współbraci w czasach drugiej apokalipsy, to robiliście to ze względu na konieczność, jaką czuliście w sercu – ratowania drugiego człowieka, ale też pewnie na moralne i etyczne głosy, które w Was były i przekładały się na ten dzielny czyn i odważne kroki, które przedsięwzięliście w tych strasznych czasach” – mówił szef rządu.

Premier przywołał kontekst tamtych czasów i słowa Józefa Walaszczyka, który powiedział, że „Żydzi byli inni, ale byli swoi”. Zaznaczył, że myśląc o tamtej rzeczywistości, można powiedzieć, że „była pewna odmienność, widoczna w Rzeczpospolitej, zresztą przez setki lat, ale jednocześnie byli to nasi bracia i siostry, którzy wtedy z nami żyli i byli swoi. Wy tych swoich staraliście się uratować i uratowaliście” – dodał.

Szef rządu przypomniał, że wiele polskich rodzin zapłaciło wówczas najwyższą cenę za próbę ratowania Żydów. „Niektórzy ratowali naszych współbraci, inni razem z nimi zginęli, zostali wymordowani. W mojej rodzinie, zarówno od strony mamy, jak i od strony taty, są ludzie, którzy ratowali i uratowali skutecznie rodziny żydowskie. Te opowieści znam i wiem, jakie to było zagrożenie i jaki to był strach” – mówił premier.

„W imieniu polskiego rządu i wszystkich Polaków bardzo dziękuję za rękę wyciągniętą do poszukiwania zgody, kompromisu w tym trudnym czasie, kiedy państwo polskie walczy o prawdę” – powiedział premier.

„To, jaki heroizm, musieliście Państwo wówczas wykazać, jest poza naszą wyobraźnią. To świadectwo najwyższej próby człowieczeństwa, jakie wtedy dzięki Wam stało się udziałem historii Polski. Polska wspólnota żydowska, ogólnoświatowa zawdzięcza Wam to, że w tym czasie najstraszliwszej próby mieliście w sobie tyle odwagi, by przełamać naturalny strach tamtych czasów i zrobić to, co zrobiliście” – powiedział premier.

„W imieniu rządu Rzeczypospolitej i wszystkich Polaków bardzo za to dziękuję – i za ten wielki czyn, który zrobiliście, i za tę pamięć, którą przechowaliście, ale również za tę wyciągniętą rękę do poszukiwania zgody, kompromisu w tym trudnym czasie, kiedy państwo polskie walczy o prawdę po wielu dziesiątkach lat zaniedbań” – zaznaczył Morawiecki.

“Prawda jest dla nas tym najważniejszym, o co się teraz staramy. Sądzimy, że to właśnie jesteśmy winni ofiarom tamtych lat i bohaterom, takim jak Wy” – powiedział na zakończenie premier.