„Rozmowy uchodźców” w poznańskim Pawilonie

Fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Polin

Stowarzyszenie Korporacja Teatralna powraca do Poznania ze spektaklem „Rozmowy uchodźców” i warsztatami dla młodzieży w ramach projektu realizowanego we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Stawiają pytania: co uchodźcy robią z nami? Czy zabiorą naszą pracę, zdepczą naszą kulturę, skrzywdzą naszych bliskich i zabronią naszej religii? Mamy problem z uchodźcami, chociaż tak naprawdę nie mamy uchodźców, prawda?

Przedstawienie rozgrywa się na dwóch planach. Pierwszym są zapiski Bertolta Brechta, niemieckiego uchodźcy politycznego w latach 30-tych. Drugi tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i przykłady manipulacji składające się na naszą rzeczywistość polityczną. Autorzy spektaklu przywołują słowa Donalda Trumpa: „Zbudujemy mur. (…) Powstrzyma ludzi i będzie dobry. Mój przyjaciel zadzwonił i powiedział: „HA! Powinny być wielkie drzwi!” Podoba mi się to wyrażenie! Będą wielkie, piękne i miłe wrota. Ludzie będą wchodzić legalnie! Ale nie mamy wyboru, inaczej nie mamy kraju.”

Okazuje się, że to MY jesteśmy głównym bohaterem spektaklu. Według zaleceń Brechta walczymy na ringu bokserskim, znamy reguły gry, gdzie obcość jest figurą medialnego szafowania. Dziś uchodźca to postać bezosobowa, abstrakcyjna, obecna głównie w mediach – oderwana od realnej sytuacji rozgrywającej się na wodach Morza Śródziemnego. Uchodźca stał się symbolem zagrożenia i ma stanowić uzasadnienie nowego nacjonalizmu rozlewającego się po całej Europie.

A zatem, jakie są mechanizmy odradzania się skrajnych ruchów narodowych? O to pytamy wraz z autorami spektaklu:
Reżyseria: Andrzej Pakuła
Dramaturgia: Tadeusz Koczanowicz
Obsada: Anna Kłos-Kleszczewska, Paweł Dobek (Piotr Ligienza), Michał Podsiadło
Muzyka: Michał Ratajczak
Scenografia: Natalia Pakuła
Kostiumy: Julia Taszycka
Animacje: Kuba Matuszczak, Arek Zub

Spektakl grany w „Pawilonie” (Poznań, ul. Ewangelicka 1) 27 i 28 kwietnia o g. 19:00, czas trwania: 60 minut.