Bogaty program Festiwalu Simchat Chajim!

Simchat Chajim Festiwal rusza w czwartek 17 maja. W ten dzień o godz. 19.00 w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy „Roma Ligocka. Poszukiwanie bliskości” prezentujący dorobek artystyczny tej oryginalnej malarki i pisarki. Wystawę będzie można oglądać codziennie do 7 czerwca.

Następnego dnia, 18 maja, w Jarocinie wystąpi uwielbiany przez publiczność na całym świecie, wywodzący się z Krakowa zespół Kroke, tym razem w towarzystwie muzyka Sławomira Bernego. Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato mają na koncie ponad 15 albumów. Panowie inspirują się nie tylko muzyką klezmerską, ale coraz częściej sięga po motywy etniczne i rewelacyjne improwizacje.

W sobotę 19 maja wyjątkowe wydarzenie w Poznaniu w Studio Słodownia +3 – koncert izraelskiego artysty ORI. Muzyk w swej twórczości podróżuje poprzez subtelną elektronikę, pop, aż po ambient. Również w sobotę w Starym Browarze odbędzie się spotkanie z malarką i pisarką Romą Ligocką. Z kolei w niedzielę gratka dla miłośników pasty z ciecierzycy – w poznańskim Kinie Muza pokaz filmu „Hummus!”, a po projekcji spotkanie z reżyserem filmu Orenem Rosenfeldem.

21 maja to dwa spektakle. Pierwszy z nich, „Prot i Filip” Teatru OdSkocznia skierowany do najmłodszych widzów i pokazany zostanie w Krotoszynie, a następnego dnia w Jarocinie. Przestawienie jest zabawną opowieścią o dwóch przyjaciołach, którzy w sytuacjach kryzysowych wskoczyliby za sobą w ogień, ale na co dzień nie przepuszczą żadnej okazji, żeby spłatać sobie figle. W poniedziałkowy wieczór w Jarocinie zagości doceniony przez krytyków i publiczność monodram „Zapiski z wygnania” w reżyserii Magdy Umer. Na scenie pojawi się Krystyna Janda wraz z zespołem Janusza Bogackiego. „Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968.

We wtorek 22 maja warto pojawić się w poznańskim Domu Tramwajarza, gdzie wykład o emigrantach Marca 1968 roku wygłosi dr Kamila Dąbrowska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas spotkania dowiemy się, kim byli ludzie, których zmuszono do wyjazdu z Polski w wyniku antysemickiej kampanii marca ‘68 roku. Usłyszymy również, dokąd wyjechali i jak potoczyły się losy grupy, która wybrała Izrael jako swoją ojczyznę.

Środa 23 maja zacznie się w Jarocinie warsztatami dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat „W Akademii Pana Kleksa”. Akademia to baśniowa przestrzeń, w której dzieci wezmą udział w inspirujących zajęciach: odwiedzą szaloną kuchnię Pana Kleksa, odbędą lekcję kleksografii, zawitają do szpitala chorych sprzętów i magicznego świata Bajdocji. Akademia zaprasza w swoje progi w Jarocinie aż do piątku. Równolegle odbywać się będą warsztaty edukacyjne prowadzone przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zajęcia przybliżą młodym ludziom kulturę żydowską, poruszony zostanie też temat odkrywania lokalnej historii i porozumienia między osobami z różnych kultur. Warsztaty odbędą się 23 i 24 maja. Zarówno na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy, liczba miejsc ograniczona.

Kolejny dzień, 24 maja, poświęcony będzie literaturze. W Poznaniu gościem Festiwalu będzie Ryszard Krynicki, który w symbolicznym miejscu, przed poznańską Synagogą, powtórzy poetycki performance sprzed lat, a także weźmie udział w rozmowie o roli poezji. Z kolei w Jarocinie spotkanie z pisarką Magdaleną Kicińską poświęcone będzie książce „Pani Stefa”. Jest to biografia – dziś niemal zapomnianej – Stefanii Wilczyńskiej, wieloletniej współpracownicy Janusza Korczaka. Fragmenty książki podczas spotkania czytać będzie ceniona aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

Krav maga to izraelska sztuka walki, który składa się z kombinacji najbardziej skutecznych technik pochodzących z innych walk. W ramach zajęć, które odbędą się 25 maja w Jarocinie, zawodowi instruktorzy nauczą seniorów podstawowych elementów skutecznej samoobrony. Tego samego dnia do Poznania przyjedzie prof. Deborah Lipstadt, znana amerykańska pisarka i historyk. Jej proces z negacjonistą Davidem Irvingiem był głośny na całym świecie. Historia została uwieczniona w filmie „Kłamstwo” z Rachel Weisz w roli głównej. Prof. Lipstadt opowie o procesie i swoich doświadczeniach z nim związanych.

Piątek to także niezwykle muzyczny wieczór. Na finale jarocińskich wydarzeń wystąpi Bucharest, rockowa kapela z Izraela, której muzyka utrzymana jest w klimatach indie-rock, shoe-gaze, psych-rock-pop. Od czasu wydania pierwszej płyty zespół zagrał wiele koncertów w Izraelu, stając się jednym z najbardziej popularnych izraelskich zespołów indie-rockowych. Będzie to pierwszy i jedyny koncert grupy w Polsce! Natomiast po koncercie jedyne w Polsce klezmerskie silent disco. Marcin Piosik – DJ EMPE – specjalnie na Simchat Chajim Festival przygotuje etno-klezmerską selekcję z dodatkiem muzyki Kresów.

Festiwal zwieńczy koncert – 27 maja w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury – zagra zespół Neoklez. „Energetyzująca i bezkompromisowa” – takimi słowami najczęściej zaczynają się zapowiedzi ich koncertów. Łobuzerski styl i wibrująca energia są wizytówką NeoKlez. Każdy ich koncert to potężna dawka mocy klezmersko-bałkańskich dźwięków.

Simchat Chajim Festival daje nowe tchnienie w życiu kulturalnym południowej Wielkopolski. Poznań, Jarocin i Krotoszyn przez 11 dni będą tętniącym sercem żydowskiego dziedzictwa. Wszelkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie simchatchajim.pl oraz na facebook.com/simchatchajim. Serdecznie zapraszamy!

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Krotochwile.