Zakończyły się etapy Giro d’Italia w Izraelu

Giro d'Italia w Izraelu, 2018, for. https://www.facebook.com/giroditalia

Pierwsze trzy etapy tegorocznego Giro d’Italia odbyły się w Izraelu. Zawodnicy ścigali się w Jerozolimie, na trasie od Hajfy do Tel Awiwu oraz między Beer Szewą a Ejlatem. Po raz pierwszy część słynnego wyścigu zorganizowano poza Europą.

Giro d'Italia – Stage 3 – The Movie

#Giro101 Tappa 3, una sola parola: Emozionante!Elia Viviani fa il bis a Eilat. Abbiamo il vero Superman!

Opublikowany przez Giro d'Italia 6 maja 2018

Ostatni izraelski etap zakończył się w niedzielę. Zawodnicy wyjechali już na Sycylię, gdzie odpoczywają, by we wtorek znów przystąpić do rywalizacji. Zwycięzcą dwóch etapów był Włoch Elia Viviani, natomiast liderem pozostaje Rohan Dennis, który łącznie uzyskał najszybszy czas przejazdu wszystkich odcinków.

Zawodnicy ścigali się w miastach i na pustyni, zmagali się z wysokimi temperaturami i silnymi podmuchami wiatru. Towarzyszyły im tysiące kibiców na ulicach oraz prawie miliard wodzów przez telewizorami na całym świecie.

Jak przyznała minister kultury i sportu, Miri Regev, wyścig był najdroższym przedsięwzięciem sportowym w Izraelu. Kosztował 120 milionów szekli. Większość tej kwoty przekazał Sylvan Adams, kolaż i biznesmen z Kanady, który od dwóch lat mieszka w Izraelu. Zaproszenie Giro d’Italia do kraju było elementem obchodów 70-lecia niepodległości oraz promocją Izraela wśród miłośników kolarstwa.