Izrael. Spór z Polską o szkolne wycieczki częściowo rozwiązany

Ustępująca izraelska ministra edukacji przekazała w niedzielę swojemu następcy, że spór z Polską dotyczący szkolnych wycieczek został częściowo rozwiązany. Porozumienie osiągnięto w sprawie treści, które mają być przekazywane uczestnikom wyjazdów.

Jifat Szasza-Bitton była ministrą edukacji od czerwca 2021 r. W nowym rządzie na tym stanowisku zastąpił ją Jo’aw Kisz. Ustępująca ministra poinformowała, że rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa wycieczek zostanie omówione w najbliższych dniach.

“W ostatnich miesiącach współpracowaliśmy z Szin Bet w zakresie sporów dotyczących przekazywanych uczniom treści i bezpieczeństwa podczas podróży do Polski. Rozwiązaliśmy problem treści” – zapewniła Jifat Szasza-Bitton. Nie podano szczegółów tego rozwiązania.

Polskiej stronie od dawna zależało na tym, by Izraelczycy zrezygnowali z uzbrojonej ochrony. Polskie władze chciały również mieć większy wpływ na treści przekazywane uczestnikom wycieczek.

Negocjacje w sprawie izraelskich wycieczek: polskie MSZ nie reaguje na antysemickie komentarze

Wyjazdy edukacyjne izraelskiej młodzieży do Polski zostały zawieszone na czas pandemii, a w czerwcu 2022 r. odwołane przez stronę izraelską z powodu wymagań stawianych przez stronę polską. Wywołało to kolejne napięcia między oboma krajami.

Młodzi Izraelczycy tradycyjnie podróżują do Polski między 11 a 12 klasą, odwiedzają miejsca pamięci, obozy zagłady i upamiętniają ofiary Holokaustu. W takich wyjazdach co roku uczestniczyło ok. 40 tys. osób.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!