Tysiące Izraelczyków protestują przeciwko nowemu rządowi

Protest w Tel Awiwie 7 01 2023; fot. Merav Michaeli / Twitter

Ok. 10 tysięcy osób przybyło w sobotę wieczorem na plac Habima w Tel Awiwie, by protestować przeciwko polityce nowego rządu Benjamina Netanjahu i planowanym reformom, w tym sądowniczej.

Kilka dni wcześniej nowy wicepremier i minister sprawiedliwości Jariw Lewin ogłosił plany reformy systemu sądownictwa. Zgodnie z przedstawionymi założeniami, uprawnienia Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości pozwalające na blokowanie ustaw i decyzji rządowych uznanych za niedemokratyczne lub dyskryminujące, miałyby zostać drastycznie ograniczone. Rząd miałby też kontrolować wybór sędziów.

Z umów koalicyjnych podpisanych przez partie tworzące nowy rząd wynika, że miałoby powstać ustawodawstwo pozwalające usługodawcom na odmowę świadczenia usług ze względu na przekonania religijne. Takie plany są postrzegane przez opozycję jako próba dyskryminacji osób LGBT.

 

 

“Tego wieczoru, przyjaciele, zbudowaliśmy nowy obóz demokratyczny. Taki, który obejmuje Żydów i Arabów, mężczyzn i kobiety, osoby heteroseksualne i osoby LGBTQ, osoby świeckie i religijne – zjednoczone przeciwko jednemu złemu rządowi i w imię lepszej przyszłości” – mówili na demonstracji Yael Lotan i Avner Gvaryahu z organizacji Przełamując Ciszę.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!