Wystawa Re-Generation. Życie żydowskie w Polsce

Zapraszamy na wystawę czasową fotografii Chucka Fishmana w Żydowskim Instytucie Historycznym od 7 sierpnia do 28 października.

Na ekspozycję złożą się 73 czarno-białe fotografie, autorskie odbitki srebrowe. Ich twórcą jest niezależny amerykański fotograf Chuck Fishman, znany min. z doskonałych, pełnych wyrazu portretów muzyków jazzowych. Artysta czterokrotnie otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie fotograficznym World Press Photo. Wykonane przez niego fotografie umieszczano na okładkach takich magazynów jak: Life, Newsweek, Time, Fortune.

Najstarsze ze zdjęć wybranych do wystawy RE-GENERATION. Życie Żydowskie w Polsce/Jewish Life in Poland zostały wykonane w 1975 roku. Najnowsze – w 2018 roku, podczas obchodów 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Rezultatem pierwszej podróży Chucka Fishmana do Polski była wydana w 1978 roku w USA książka Polish Jews: the Final Chapter. Książka miała być zapisem końcowych akapitów wielowiekowej historii społeczności żydowskich w Polsce. Na opublikowanych fotografiach członkowie niewielkich, „znikających” gmin żydowskich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi i Przemyślu „walczą” o przetrwanie. Nowe fotografie, wykonane już po roku 2000, ilustrują bezprecedensowe odradzanie się życia żydowskiego i kulturalnego w Polsce.

Zdjęcia, których kilka dekad wcześniej ten nowojorski fotograf nie mógł sobie nawet wyobrażać, przedstawiają młode i roześmiane osoby, członków nowo powstałych gmin i organizacji żydowskich, pełnych entuzjazmu i zaangażowania w odnowę żydowskiego życia. Wystawa wypełnia misję i program Żydowskiego Instytutu Historycznego.

To kontynuacja dotychczasowych wystaw fotograficznych (Julia Pirotte, Menachem Kipnis). Chuck Fishman wpisuje się w etos fotografa inicjującego dokumentowanie historii i życia Żydów w powojennej Polsce w sposób zindywidualizowany i wysoce artystyczny.

Wystawa czasowa będzie otwarta w dniach 7.08 – 28.10.2018

Wernisaż|7 sierpnia 2018, godz. 18.00

Kuratorzy|Teresa Śmiechowska, Tomasz Strug

Partnerzy|Żydowskie Muzeum Galicja, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Finansowanie|Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni|Artinfo.pl, Fototapeta, Jewish.pl, Polskie Radio RDC, Vogue Polska

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!