Ponad 100 tysięcy zwiedzających wystawę o Marcu’68 w Muzeum Polin

Wystawę “Obcy w domu. Wokół Marca‘68” w Muzeum Polin obejrzało już ponad 100 tysięcy zwiedzających – to najwyższa jak dotąd frekwencja na wystawie czasowej w historii Muzeum. Do końca wystawy zostały 3 tygodnie.

W marcu w 50. rocznicę antysemickiej kampanii propagandowej 1968 roku w Muzeum POLIN została otwarta wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Opowiada ona o przyczynach, przebiegu i dalekosiężnych konsekwencjach wydarzeń, które zmusiły do wyjazdu z Polski ok. 13 tysięcy osób uznanych za „obce”. Ekspozycję w Muzeum obejrzało już ponad 100 tysięcy widzów. Ci, którzy tego nie zrobili, mają czas do 24 września.

– Dotąd na takie zainteresowanie mogły liczyć najbardziej popularne wystawy sztuki w Warszawie. W dziedzinie ekspozycji historycznych, możemy mówić o zupełnie bezprecedensowej liczbie odwiedzin, a mamy przed sobą jeszcze trzy tygodnie. To oczywiście duża satysfakcja – powiedziała zastępczyni dyrektora ds. programowych Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Jolanta Gumula.

Nawiązując do wydarzeń marcowych, wystawa pomaga zastanowić się nad wciąż aktualnymi problemami – przymusową emigracją i związanym z nią poczuciem obcości, utratą domu, bliskich i odcięciem od korzeni.

– Dostaliśmy wiele pozytywnych opinii, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Są to opinie historyków, muzealników, kuratorów i krytyków. Zwracają oni przede wszystkim uwagę na to, że w wiarygodny i systematyczny sposób pokazujemy bieg wydarzeń historycznych, a także odwołaliśmy się do współczesnych i uniwersalnych problemów: kryzysu uchodźczego czy szerzącej się w internecie mowy nienawiści – dodała dyrektor Gumula.

Na zakończenie całego programu wydarzeń rocznicowych „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” publiczność będzie mogła obejrzeć wyprodukowany przez TR Warszawa i Muzeum POLIN spektakl teatralny „Dawid jedzie do Izraela” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Jest to zwycięski projekt w ogłoszonym w ubiegłym roku przez Muzeum POLIN i TR Warszawa konkursie dla młodych twórców sztuk teatralnych na koncepcję spektaklu inspirowanego żydowskim doświadczeniem Marca ’68.

Przedstawienie דוד נוסע לישראל („Dawid jedzie do Izraela”) Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy to teatralna fantazja odnosząca się do wielowiekowej historii i kultury Żydów w Polsce. Spektakl rozpoczyna się od próby rekonstrukcji realiów Marca 1968 roku. Trwa antysemicka nagonka. Polscy rodzice wychowujący adoptowanego chłopca decydują się przywrócić mu dotąd ukrywaną żydowską tożsamość. Ich zmagania z obowiązującymi narracjami i stereotypami dotyczącymi relacji polsko-żydowskich prowadzą ostatecznie do niezwykłego rozwiązania. Pokazy premierowe odbędą się 7, 8 i 9 września o godz. 19.00 w Muzeum POLIN. Bilety są do nabycia w kasach i na stronach internetowych instytucji. Więcej informacji: www.polin.pl, www.trwarszawa.pl

W poniedziałek 17 września Muzeum zaprasza na debatę “Nie tylko Marzec… Jak przedstawiać trudne historie”. W dyskusji udział wezmą dyrektorzy: Jan Ołdakowski – Muzeum Powstania Warszawskiego, Piotr Cywiński – Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz i Dariusz Stola – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Paneliści rozmawiać będą o swoich doświadczeniach, wątpliwościach i ideach dotyczących pokazywania skomplikowanych procesów historycznych. Dyskusję poprowadzi prof. Anna Ziębińska-Witek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

W niedzielę 23 września, w przeddzień zakończenia wystawy, wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny. Tego dnia odbędzie się także performance zatytułowany „68 obcych osób. Instalacja o przemocy na głosy i ruch”. Reżyser Grzegorz Laszuk stawia w nim pytania czy wydarzenia Marca ’68 były jednym z typowych momentów przemocy w historii człowieka i czy do podobnych wydarzeń dojdzie w przyszłości? Uczestnicy będą mogli porównać swoje odczucia dotyczące sytuacji w Polsce i świecie z opiniami uczestników warsztatów, które poprzedzały performens (niedziela, 23 września godz. 20:30, bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł).

W poniedziałek 24 września o godz. 19.00 muzeum zaprasza na aukcję charytatywną oryginalnych
i poddanych renowacji krzeseł i foteli z lat 60-tych znajdujących się na wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. Aukcja wesprze Kuchnię Konfliktu, organizację działającą na rzecz uchodźców (wstęp wolny).