Order Orła Białego dla Janusza Korczaka, Hilarego Koprowskiego i Barucha Steinberga

Order Orła Białego, fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda poinformował dziś, że w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odznaczy Orderem Orła Białego 25 wybitnych Polaków, wśród nich m.in. pedagoga Janusza Korczaka, lekarza Hilarego Koprowskiego oraz Barucha Steinberga, rabina Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu.

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) był lekarzem, pedagogiem, publicystą i działaczem społecznym. Pracowal m.in. szpitalu dziecięcym imienia Bersohnów i Baumanów. Większości z nas kojarzy się przede wszystkim ze Starym Doktorem, który troskliwie opiekował się swoimi dziećmi w getcie. Nie opuścił ich nawet w tej ostatniej drodze na Umschlagplatz, skąd stłoczone w bydlęcych wagonach odjechały do obozu śmierci w Treblince.

Hilary Koprowski był lekarzem, twórcą pierwszej skutecznej szczepionki przeciwko polio. Z Polski wyjechał w 1939 r. Mieszkał w USA, gdzie prowadził badania naukowe. W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Warszawy oraz Celestynowa. W 2010 r. został laureatem konkursu Wybitny Polak w ramach programu Teraz Polska.

Baruch Steinberg od 1936 r. był naczelnym rabinem Wojska Polskiego. Na początku wojny trafił do obozu w Starobielsku, później do więzienia na Butyrkach w Moskwie, Juchnowa i Kozielska. Zamordowany w Katyniu 12 kwietnia 1940 r. W 2007 r. awansowany pośmiertnie do stopnia podpułkownika.

– Chodziło nam o to, aby wskazać przedstawicieli tych najważniejszych dla Polski XX wieku grup społecznych i wyznaniowych. Chcieliśmy, aby ta grupa odznaczonych miała element niezwykle wspólnotowy, łączący, pokazujący, że dla Rzeczypospolitej, władz Rzeczypospolitej, dla Prezydenta Rzeczypospolitej wszystkie części naszego społeczeństwa i wszystkie dziedziny, życia społecznego w Polsce są jednakowo ważne i każda z nich powinna, poprzez wybitną postać, doceniana – podkreślał Andrzej Duda.

Lista odznaczonych przez prezydenta osób: Stefan Banach, abp Antonii Baraniak, Roman Dmowski, bp Juliusz Bursche, Ignacy Daszyński, ks. Szymon Fedorońko, Halina Konopacka, Hilary Koprowski, Janusz Korczak, Wojciech Kossak, Zofia Kosak-Szczucka, Leon Kryczyński, Kornel Makuszyński, Olga Małkowska, Andrzej Małkowski, Stanisław Mierzwa, Jędrzej Moraczewski, Leon Petrażycki, Maciej Rataj, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie, gen. Stanisław Sosabowski, Baruch Steinberg, Karol Szymanowski, Stefan Żeromski.