Krakowski, Lipińska, Wojtyszko i Kościelniak oraz Scena Muzyczna – sezon 2018/2019 Teatru Żydowskiego w Warszawie

Konferencja Teatru Żydowskiego, 11.09.2018

Teatr Żydowski rozpoczął już sezon prapremierą „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona w Synagodze im. Nożyków w Warszawie. Ogłosił też swoje plany na cały sezon 2018/2019. Oprócz premier w nowym sezonie otwiera Scenę Muzyczną.

– Mijający rok jest szczególny dla Teatru Żydowskiego pod wieloma względami. Przyznanie nam siedziby na Próżnej, XV Festiwal Warszawa Singera, trzydziestolecie istnienia Fundacji Shalom – od lat robimy wszystko, by kultura i tradycja żydowska stanowiła ważny punkt na mapie Warszawy – mówi Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego i prezes Fundacji Shalom – Mam wielką nadzieję, że wydarzenia, na które zaprosimy widzów w nowym sezonie, poruszą ich jak zawsze, skłonią do refleksji, ale też rozbawią i zrelaksują.

PREMIERY SEZONU 2018/2019

Najbliższą premierą Teatru Żydowskiego będzie „Rejwach” według doskonałej książki Mikołaja Grynberga. Spektakl zostanie wyreżyserowany przez Andrzeja Krakowskiego, mieszkającego na stałe w Nowym Jorku reżysera, scenarzystę i producenta filmowego. Premiera zaplanowana jest na 27 października 2018 na Scenie Garnizonu Warszawskiego przy al. Niepodległości w Warszawie.

– Nominowana do Nagrody Nike książka Mikołaja Grynberga „Rejwach” zmusza do refleksji, dotyka niezagojonych ran i nie pozwala zasnąć – mówi Andrzej Krakowski, emigrant z 1968 roku. – Podmiotem opowieści w moim spektaklu zrobiłem samego autora, Mikołaja Grynberga, to przez niego przemawiać będą bohaterowie: Żydzi różnych generacji.

Zimą Olga Lipińska wyreżyseruje w Teatrze Żydowskim sztukę „Jurandot” na podstawie twórczości Jerzego Jurandota.

Maciej Wojtyszko planuje przygotowanie adaptacji powieści Israela Singera (brata Icchaka Bashevisa Singera) „Josie Kałb”.

Kolejną pozycją w nowościach Teatru Żydowskiego będzie musical „Śpiewak Jazzbandu” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Konferencja Teatru Żydowskiego, 11.09.2018

Scena Muzyczna w Teatrze Żydowskim i jubileusz Gołdy Tencer

Teatr Żydowski otwiera w nowym sezonie Scenę Muzyczną. Kuratorami tej sceny zostali Marcin Masecki i Jan Młynarski – muzycy, którzy rok temu rozpoczęli podróż z muzyką okresu międzywojennego i wydali bestsellerową płytę „Noc w wielkim mieście”. Koncert, który zainauguruje Scenę Muzyczną Teatru Żydowskiego 1 października, będzie jednocześnie świętowaniem jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej dyrektor teatru – Gołdy Tencer.

Muzyczna Scena Teatru Żydowskiego to projekt, który ma towarzyszyć repertuarowi teatru, przybliżając zapomnianą już często muzykę i kulturę okresu międzywojennego, którą w znacznej części tworzyli Polacy żydowskiego pochodzenia. Masecki/Młynarski wskrzeszają utwory, które powstawały już pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy tacy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina, tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record. Podczas kolejnych koncertów każdy z zaproszonych przez kuratorów muzyków stanie przed takim samym zadaniem – odnalezienia i nowej aranżacji polskiej muzyki, która wiodła niegdyś prym i porywała do tańca tysiące ludzi.