Podpisano umowę na dzierżawę budynku Muzeum Getta Warszawskiego

Podpisanie umowy na dzierżawę budynku Muzeum Getta Warszawskiego, 19.10.2018, fot. UMWM

Marszałek województwa Adam Struzik podpisał dziś umowę z dyrektorem Muzeum Getta Warszawskiego na 30-letnią dzierżawę budynku dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów w Warszawie. To tu swoją siedzibę będzie miało nowo powstałe Muzeum Getta Warszawskiego.

Muzeum utworzono w lutym tego roku. Od tego momentu przedstawiciele samorządu województwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Getta Warszawskiego prowadzili rozmowy dotyczące dzierżawy. 15 października Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę w tej sprawie. W efekcie samorząd województwa wydzierżawi placówce na 30 lat budynek dawnego szpitala, który ma być wykorzystywany do celów statutowych tej instytucji, w szczególności prowadzenia działalności kulturalnej.

Fot. UMWM

– Dziś otwieramy nowy rozdział w historii tego miejsca. Miejsca bardzo ważnego zarówno dla Narodu Żydowskiego, jak i Warszawy. Ten ufundowany przez dwie żydowskie rodziny szpital przez lata był wsparciem dla mieszkańców stolicy. Pracował w nim m.in. Janusz Korczak. Szpital był także świadkiem tragicznych wydarzeń w getcie warszawskim. Jestem przekonany, że utworzenie właśnie w tym miejscu Muzeum Getta Warszawskiego to godne zwieńczenie historii tego miejsca – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Muzeum Getta Warszawskiego będzie upowszechniać wiedzę o historii getta warszawskiego i innych dzielnic zamkniętych, utworzonych przez Niemców w całej Polsce podczas II wojny światowej. Misję utworzenia muzeum otrzymał Albert Stankowski – historyk, członek rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w przeszłości również doradca do spraw kontaktów ze społecznością żydowską w tym muzeum oraz pomysłodawca i twórca portalu Wirtualny Sztetl. Jest także członkiem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

– Dla Muzeum Getta Warszawskiego, które zostało powołane siedem miesięcy temu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podpisanie umowy dzierżawy budynku dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów to kluczowa decyzja. Od marca utworzyliśmy struktury i zarys działania nowej instytucji, zebraliśmy zespół i rozpoczęliśmy pracę nad programem oraz stałą wystawą. Od dziś możemy także, zgodnie z harmonogramem, rozpocząć przygotowania naszej siedziby na przyjęcie zwiedzających w 2023 r. – podkreśla Albert Stankowski dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego.

Przy budynku szpitala można już dziś oglądać pierwszą wystawę muzeum: „Świadek Historii. Szpital Bersohnów i Baumanów”. Jest to plenerowa ekspozycja fotograficzna prezentowana na ogrodzeniu budynku szpitalnego, która przypomina dzieje tego zabytkowego obiektu. Wystawa, została otwarta w sierpniu 2018 r., wpisując się w uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wywiezienia warszawskich Żydów do obozów Zagłady.

Źródło: Biuro Prasowe Samorządu Województwa Mazowieckiego 

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!