Prawie połowa Izraelczyków uważa, że politycy są skorumpowani

CC0 Creative Commons

Izraelczycy za najbardziej skorumpowane instytucje uznają rząd (72%), samorządy (69%) i Kneset (66%). 47 procent Izraelczyków uważa, że politycy są skorumpowani, ale zdanie te podziela już tylko 23 procent wyborców rządzącej partii Likud. To wyniki 16. dorocznego badania poziomu demokracji przeprowadzonego przez Centrum Guttmana ds. Opinii Publicznej i Badań Politycznych w Izraelskim Instytucie Demokracji.

Badanie oparto na reprezentatywnej grupie 1041 respondentów. Przywódców politycznych za skorumpowanych uważa 15 % wyborców partii Żydowski Dom, 23 % wyborców Likudu, 37 % – Zjednoczonej Tory Judaizmu, 38 % – Kulanu, 40 % – Szas, 58 % – Jesz Atid, 67 % – Unii Syjonistycznej, 67 % – Wspólnej Listy i 78 % – Merec.

Poza politykami, Izraelczycy nie ufają też innym instytucjom. 66 % z nich uznaje rabinat i sąd muzułmański za skorumpowane, a 58 % uważa, że korupcja dotyczy też mediów.

Największym zaufaniem cieszą się Izraelskie Siły Obronne (78 %), prezydent (61 %) i Sąd Najwyższy (52 %). Prokurator generalny cieszy się 42 procentowym zaufaniem. Mimo krytyki ze strony premiera Netanjahu, wzrosło zaufanie do policji – z 42 % w ubiegłym roku do 52 % w tym roku.

Mediom ufa tylko 31 % populacji, rządowi – 30,5 %, Knesetowi 27,5 %, a partiom politycznym zaledwie 16 %.

Wyniki badania skomentował prezydent Reuwen Riwlin, który przyznał, że to niepokojące, iż większość Izraelczyków nie ufa politykom, na których głosowała. Jego zdaniem demokracja nie może istnieć bez zaufania i wezwał do próby naprawy tej sytuacji.

Riwlin był również krytyczny wobec polityków, którzy zniekształcają obraz relacji między Żydami, a Arabami. Jak zaznaczył duża część Arabów chce integrować się z głównym nurtem izraelskiego społeczeństwa, a duży odsetek Żydów jest skłonny to zaakceptować.

Zaufanie do rządów na całym świecie spada. W USA Kongresowi ufa od 8 do 12 procent obywateli.

Nieufność wobec mediów w Izraelu jest znacznie wyższa wśród prawicowych odbiorców, gdzie sięga nawet 70 procent.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!