Prof. Stola nie dostał powołania, bo odmówił organizacji konferencji poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu? Muzeum Polin zaprzecza

Dyrektor Muzeum, Dariusz Stola, oprowadza po wystawie stałej Pierwszą Damę, Agatę Kornhauser-Dudę; fot. R. Pasterski / Muzeum POLIN / FB

Minister kultury, prof. Piotr Gliński, powiedział w TV Trwam, że wciąż analizuje sytuację związaną z konkursem na stanowisko dyrektora muzeum Polin. Jego zdaniem prof. Dariusz Stola miał odmówić Marcie Kaczyńskiej organizacji konferencji poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu. Muzeum Polin zaprzecza tym informacjom i podaje, że dyrektor przychylnie odniósł się do pomysłu konferencji “Lech Kaczyński a Izrael”.

“Ja skorzystałem ze swoich uprawnień i ja analizuję w tej chwili sytuację, ponieważ pomiędzy konkursem, a obecną chwilą dotarły do mnie dodatkowe jeszcze informacje o różnych działaniach pana dyrektora Stoli, które się w moim uznaniu nie bardzo mieszczą, właśnie, będziemy to wyjaśniali, w statucie tej instytucji” – mówił Gliński w TV Trwam.

Chodzi o organizację konferencji na temat Lecha Kaczyńskiego, który – jako ówczesny prezydent Warszawy – przyczynił się do powstania muzeum Polin. “Te dokonania Lecha Kaczyńskiego w tej dziedzinie były dość istotne i ważne. Tymczasem pan dyrektor Stola odmówił córce Lecha Kaczyńskiego i ruchowi społecznemu imienia Lecha Kaczyńskiego organizacji międzynarodowej konferencji właśnie poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i jego myśli politycznej w dziedzinie relacji polsko-żydowskich. To jest dość takie dziwne i bulwersujące” – zaznaczył Gliński.

Muzeum wyjaśnia, że cztery lata temu przedstawiciel Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego wraz z Martą Kaczyńską zwrócili się do tej placówki z propozycją zorganizowania konferencji pod roboczym tytułem „Lech Kaczyński a Izrael”.

“Dyrektor muzeum przychylnie odniósł się do pomysłu takiej konferencji, ale poprosił wnioskodawców o znalezienie partnera merytorycznego (proponował m.in. instytucję akademicką czy Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), który zostałby współorganizatorem konferencji. Pomimo ponawianych pytań, nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi na tę propozycję” – komentuje biuro prasowe Polin.

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.