Biecz. Odkrycie w dawnym domu Kurców

Polichromia w Bieczu, fot. Krzysztof Przybyłowicz

Wczoraj w Bieczu w woj. małopolskim odkryto polichromię, stanowiącą prawdopodobnie część dekoracji przedwojennej kuczki.

Znalezisko zawdzięczamy Krzysztofowi Przybyłowiczowi, znawcy dziejów bieckich Żydów. Podczas zorganizowanej przez niego wycieczki po miejscach związanych z życiem Żydów w mieście, jedna z uczestniczek przekazała informację o malowidle w jej domu.

Polichromia w Bieczu, fot. Krzysztof Przybyłowicz

Polichromia znajduje się na wewnętrznej ścianie drewnianego ganku, nad wejściem do części mieszkalnej. Ma wymiary około 0,5 x 2 m. Przedstawia biegnącego jelenia, w tle z drzewem i górami oraz ze wstęgą z napisem w języku hebrajskim „Bądź rączy jak jeleń”, stanowiącym cytat z traktatu Pirkej Awot (5:20). Stan malatury można ocenić jako dobry.

Chociaż motyw nie jest typowy dla święta Sukot, niewykluczone, że ganek mógł pełnić kiedyś funkcję kuczki. Na framudze drzwi wejściowych widoczny jest także ślad po mezuzie.

Jeśli potwierdzą się przypuszczenia co do funkcji przybudówki, byłaby to już czwarta zachowana kuczka w Bieczu.

Właścicielka domu pozwoliła Krzysztofowi Przybyłowiczowi na wykonanie fotografii, jednak przynajmniej na razie nie chce ujawniać adresu posesji. Do drugiej wojny światowej budynek był własnością Rubena Kurca.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!