Sacha Baron Cohen izraelskim szpiegiem na Netfliksie

Wszystko wskazuje na to, że Netflix pokochał agentów Mosadu. Miesiąc temu na platformie mogliśmy oglądać film “Operacja bracia” (The Read Sea Diving Resort), a już za kilka dni zobaczymy “Szpiega” z Sachą Baronem Cohenem w roli głównej.

“Szpieg” (The Spy) opowiada historię agenta Eliega Cohena (w tej roli Sacha Baron Cohen), który w latach 1961-1965 prowadził tajną działalność w Syrii. Nawiązał tak bliskie relacje z tamtejszymi hierarchami politycznymi i wojskowymi, że otrzymał nawet stanowisko głównego doradcy syryjskiego ministra obrony. Zebrane przez niego informacje przyczyniły się do sukcesu Izraela w Wojnie Sześciodniowej.

Kiedy Syryjczycy zorientowali się, że Cohen nie jest tym za kogo się podaje, skazali go na śmierć. W ostatnim liście do żony napisał: “Błagam, moja droga Nadio, abyś nie marnowała czasu na płacz z powodu czegoś, co już minęło. Skoncentruj się na sobie, czekając na lepszą przyszłość!” Jego szczątki nigdy nie zostały przez Syryjczyków wydane rodzinie.

Reżyserem “Szpiega” jest Gideon Raff, mieszkający w Los Angeles izraelski twórca serialu “Prisoners of War”, który był pierwowzorem “Homeland”.

Sacha Baron Cohen znany jest głównie z ról komediowych, a największą popularność przyniosło mu wcielenie się w Ali’ego G oraz Borata.