Wiceprezes IPN rozmawiał z Międlarem o “żydokomunie” i ekshumacji pod Muzeum Polin

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, udzielił wywiadu Jackowi Międlarowi, w którym wypowiedział się m.in. na temat tzw. żydokomuny. IPN wydał w tej sprawie dziś oświadczenie, w którym… wzywa do zmiany tytułu wywiadu opublikowanego przez Międlara.

Były ksiądz jest znany z antyżydowskich wystąpień. W ubiegłym roku na swojej stronie opublikował felieton, w którym pisał o Żydach: “nasi przodkowie narażali się na śmierć, żeby ratować wasze koszerne tyłki” oraz “na polskiej, bohaterskiej krwi, powyrastał taki kąkol jak wy”. Zarzucił Żydom “niewdzięczność, antypolonizm, nienawiść, zniewagę i pogardę wszystkim co polskie, narodowe i katolickie”. Swój tekst zakończył wezwaniem: “Dość tego! Czas na żniwa. Czas oddzielić kąkol od pszenicy. Przeproście za antypolonizm i wynoście się z Polski!”

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście odmówiła wtedy wszczęcia dochodzenia w sprawie “publicznego znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej”, powołując się na wolność słowa.

Teraz Międlar pytał wiceprezesa IPN o “żydokomunę”. Usłyszał w odpowiedzi, że “zarówno w UB, jak i w strukturach Informacji Wojskowej, Milicji Obywatelskiej, wymiaru sprawiedliwości odsetek osób narodowości żydowskiej był duży” oraz, że “jest to fakt historyczny”. Międlar opublikowany wywiad zatytułował: “Żydokomuna to fakt historyczny”.

Szwagrzyk wyjaśnił, że IPN analizował teczki osobowe pięciuset funkcjonariuszy na najwyższych stanowiskach w aparacie komunistycznej represji. Badano narodowość tych osób. Okazało się, że 37 % z ich to osoby, które miały pochodzenie żydowskie. Reszta – a więc 63 % – to Polacy, Rosjanie, Ukraińcy.

Wywiad Szwagrzyka i Międlara odbył się po konferencji w Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (odbyła się 2 października), podczas której Międlar pytał o ekshumacje ciał ofiar KL Warschau pod Muzeum Polin. Samo muzeum Międlar określił “znanym z szerzenia antypolonizmu i wmawiania Polakom, że jesteśmy antysemitami i nazistami”.

“Jak odpowiem na to pytanie jakbym chciał, to jutro nie będę [pracował w IPN]” – powiedział Szwagrzyk.

“Słowa zawarte w tytule artykułu: ‘Żydokomuna to fakt historyczny!’ nie zostały wypowiedziane przez zastępcę prezesa IPN dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka w rozmowie z red. Jackiem Międlarem i zostały mu nierzetelnie przypisane” – czytamy w dzisiejszym oświadczeniu IPN. Instytut wezwał Międlara do zmiany tytułu.

W piśmie IPN byłego księdza określano mianem “redaktora”.