III Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej w Wałbrzychu

4 i 5 stycznia w Wałbrzychu już po raz trzeci odbędzie się Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Żydowskie Cukunft. Organizacja skupia młodych Żydów i Żydówki z Dolnego Śląska, zaangażowanych w aktywizację społeczności lokalnych poprzez popularyzację kultury żydowskiej oraz dziedzictwa polsko-niemiecko-żydowskiego obecnego w regionie.

Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej w Wałbrzychu to okazja, by dowiedzieć się więcej o kulturze i dziejach społeczności żydowskiej, która od stuleci zamieszkiwała Dolny Śląsk. Uczestnicy poznają cykl żydowskich świąt, spróbują oryginalnego koszernego wina, dowiedzą się więcej o historii Żydów na Dolnym Śląsku podczas spotkań z Janem Kirschenbaumem, Anną Grużlewską i Aleksandrą Wilczurą.

Wszyscy będą mieć też okazję spróbować potraw tradycyjnej kuchni żydowskiej i izraelskiej Anny Lazarek, wykonać własnoręcznie talerze i torby ekologiczne z motywami żydowskimi pod bacznym okiem znanego polskiego artysty street-artu i aktywisty społecznego Dariusza Paczkowskiego oraz doznać dobroczynne skutki stosowania kosmetyków z Morza Martwego podczas warsztatów izraelskiego wellbeingu i spa prowadzonych przez Alicję Zweifer i Roberta Kułacza z F.H. Jofi.

Organizatorzy zapraszają wszystkich wałbrzyszan – zarówno dzieci, jak i dorosłych – zainteresowanych tą kulturową przygodą. Poszczególne wydarzenia odbędą się w sobotę 4 stycznia w godzinach 12-17 w Muzeum Porcelany przy ul. 1 Maja oraz w niedzielę 5 stycznia w Starej Kopalni Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Piotra Wysockiego 29.