Polskie MSZ pozytywnie o planie pokojowym Trumpa

(צילום: אבי אוחיון, לע״מ) 2017

We wtorek amerykański prezydent Donald Trump zaprezentował swój długo oczekiwany plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Dokument liczy 180 stron i wywołał mieszane reakcje. Polskie MSZ przyjęło go pozytywnie.

Plan Trumpa mówi o rozwiązaniu dwu-państwowym, jednak Izrael miałby zachować kontrolę bezpieczeństwa nad całym obszarem. Wojsko izraelskie miałoby więc możliwość patrolowania teoretycznie suwerennego kraju. W tym przypadku życie mieszkańców Zachodniego Brzegu niewiele by się zmieniło. Poważną zmianą byłaby natomiast możliwość swobodnego przemieszczania się między Zachodnim Brzegiem a Strefą Gazy. Teraz bez zgody strony izraelskiej – rzadko udzielanej – nie jest to możliwe.

Według propozycji Trumpa żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu zostałyby oficjalnie uznane za terytorium Izraela. Amerykański prezydent dał obu stronom cztery lata na akceptację tych założeń.

Benjamin Netanjahu, który brał udział w konferencji w Białym Domu, ogłosił, że Izrael zamrozi budowę nowych osiedli, które miałyby powstać na zakładanym terenie przyszłego państwa palestyńskiego. Jednocześnie chce jak najszybciej “zastosować swoje prawa” w istniejących osiedlach i w dolinie Jordanu.

Ważną częścią planu jest rozwiązanie organizacji terrorystycznych, takich jak Hamas, czy Islamski Dżihad oraz zaprzestanie przez stronę palestyńską wypłacania pieniędzy rodzinom terrorystów atakujących Izraelczyków.

Palestyńczycy odrzucają możliwość wprowadzenia planu w życie. Część państw arabskich również jest mu przeciwna. Egipt i Arabia Saudyjska namawiają obie strony do negocjacji. Podobne głosy płyną z Europy.

“Wysiłki administracji prezydenta Donalda Trumpa na rzecz rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego są godne uznania” – napisał w oświadczeniu Jacek Czaputowicz, szef polskiego MSZ. “Liczę, że taka dyskusja niebawem się rozpocznie i doprowadzi do zawarcia porozumienia czyniącego zadość uzasadnionym aspiracjom Izraela i Palestyny, wypracowanego w oparciu o parametry międzynarodowo uzgodnione, przy poszanowaniu prawa międzynarodowego. Apeluję do wszystkich zaangażowanych stron o konstruktywną analizę przedstawionych propozycji. Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, współtwórca Procesu Warszawskiego i odpowiedzialny członek wspólnoty międzynarodowej, jest gotowa wspierać dialog izraelsko-palestyński. Jednocześnie konsekwentnie stoimy na stanowisku, że prawdziwy pokój może być osiągnięty jedynie za dobrowolną zgodą obu stron konfliktu”.