Czytelnia POLIN online: Joanna Lamparska “Imperium małych piekieł”

Muzeum POLIN zaprasza na kolejne spotkanie w sieci z cyklu „Czytelnia POLIN”. Gościem Agnieszki Dobkiewicz, autorki książki “Mała Norymberga”, będzie Joanna Lamparska, autorka książki “Imperium małych piekieł”. Transmisja online we wtorek, 5 maja, o godzinie 19:30 na Facebooku Wydawnictwa ZNAK Horyzont i Muzeum POLIN. Spotkania Czytelni POLIN również codziennie również na antenie Radia POLIN.

Rok 2018. Joanna Lamparska wpada na trop tajemniczego laboratorium medycznego z czasów II wojny światowej, rozpoczyna śledztwo. Długie, mroczne tunele, laboratoryjne stoły, zapomniane zapiski i postrzępione relacje prowadzą do przerażającej tajemnicy, która pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi.

Doktor Josef Mengele – Anioł śmierci ucieka z Auschwitz. Krąży wzdłuż obecnej polsko-czeskiej granicy, przeprowadzając selekcje w kobiecych obozach należących do Gross-Rosen. W końcu dociera do Sieniawki, małej miejscowości położonej na Dolnym Śląsku. Sieniawka to jeden z podobozów Gross-Rosen, potwornej maszyny śmierci składającej się ze stu podobnych miejsc rozrzuconych na terenach Polski i Czech. Tu dokonano masowej zagłady, niewolniczo wykorzystywano więźniów i przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty medyczne. Obóz w Gross – Rosen to piekło stworzone na ziemi i imperium małych piekieł.

Dziennikarka i pisarka w swojej książce odkrywa przed czytelnikami prawdę o obozie Gross-Rosen. Jej śledztwo pozwoliło poznać fakty o skali tamtejszego okrucieństwa.

Spotkania Czytelni POLIN odbywają się cyklicznie. Ich ideą jest dyskusja nad ważnymi książkami. To rozmowy na rozmaite tematy związane z kulturą polskich Żydów, ale nie tylko. Często książka jest jedynie punktem wyjścia do debaty na szersze, uniwersalne tematy historyczne, literackie, artystyczne czy naukowe.

W czasie pandemii premierowe spotkania Czytelni POLIN odbywają się online w mediach społecznościowych. Muzeum POLIN wszystkich sympatyków cyklu zaprasza również do słuchania Radia POLIN. Tam codziennie o godz. 18:00 retransmisja spotkań literackich, które odbyły się w muzeum. W tym tygodniu spotkanie jeszcze z Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem, Moniką Sznajderman i księdzem Adamem Bonieckim oraz dyskusja o książkach Jana Tomasza Grossa. Ramówka Radia POLIN na majówkę dostępna na stronie muzeum. W pierwszym tygodniu maja radiowe spotkania z cyklu Czytelnią POLIN m.in. z Teresą Żabińską wokół książki Diane Ackerman pt. “Azyl” (poniedziałek, 4.05.), z Anne Applebaum o książce, która ukaże się we wrześniu i nosi tytuł “Matka Polka” (wtorek, 5.05.), z Natalią Budzyńską – autorką książki pt. “Dzieci nie płakały” (czwartek, 7.05.) oraz Haliną Birenbaum (sobota, 09.05) i ks. Adamem Bonieckim (niedziela, 10.05.).

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!