Spotkanie online wokół książki “Na posterunku”

Centrum Kultury Jidysz i Wydawnictwo Czarne zapraszają 4 maja o godz. 19 na spotkanie online wokół książki “Na posterunku” prof. Jana Grabowskiego. Rozmowę poprowadzi prof. Piotr Forecki.

Rozmowę będzie można obejrzeć na kanale YouTube Centrum Kultury Jidysz, na Facebooku CKJ oraz na Facebooku Wydawnictwa Czarne.

Książka “Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagładzie Żydów” prof. Jana Grabowskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne w marcu. Autor zamieścił w niej wyniki swoich wieloletnich badań nad działaniami, jakie polscy policjanci podejmowali w czasie wojny.

“Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym. Wręcz przeciwnie, okupacyjne losy policjantów wracają dziś jako jeden z elementów walki o pamięć i mity historyczne, na których zasadza się polska polityka historyczna. Jest rzeczą charakterystyczną, że przestępstwa popełnione przez granatowych policjantów na innych Polakach nie wzbudzają już takich emocji – to w końcu, jak można sądzić, nasze ‘wewnętrzne sprawy’, które wyłącznie nas samych obchodzą. Zupełnie inaczej jest w wypadku historii Zagłady – jedynej części polskiej historii, która ma uniwersalne znaczenie i która wzbudza zainteresowanie na całym świecie” – pisze Jan Grabowski.

Jan Grabowski – profesor historii na uniwersytecie w Ottawie oraz gościnny wykładowca uniwersytetów we Francji, Izraelu, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych. Autor licznych książek i artykułów wydanych po angielsku, francusku, niemiecku, hebrajsku i polsku, dotyczących losów polskich Żydów w czasie Zagłady. W 2014 roku jego „Hunt for the Jews: Betrayal and Murder in German-Occupied Poland” otrzymało międzynarodową nagrodę dla najlepszej książki dotyczącej badań nad Holokaustem przyznawaną przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Piotr Forecki – politolog, pracownik Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Autor książek “Od »Shoah« do »Strachu«. Spory o polsko-żydowską przeszłość i pamięć w debatach publicznych” oraz „Po Jedwabnem. Anatomia pamięci funkcjonalnej”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!