Ministerstwo Edukacji nie ma nic przeciwko “Sąsiadom”, ale do listy lektur ich nie doda

Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiedziało na nasz apel o umieszczenie “Sąsiadów” Jana Tomasza Grossa na liście lektur. Aby książka tam trafiła, potrzebna jest zmiana rozporządzenia, na którą się nie zanosi. MEiN zapewnia jednocześnie, że nie ma przeszkód, by nauczyciele tę publikację proponowali uczniom.

“Książka ‘Sąsiedzi’ to jedno z najważniejszych dzieł dotyczących historii Polski XX wieku” – pisaliśmy do ministra edukacji Przemysława Czarnka. “Mówi o pogromie w Jedwabnem, dokonanym przez polskich mieszkańców miejscowości na żydowskich mieszkańcach. To świadectwo tego, do jakiej tragedii może doprowadzić nacjonalizm, stereotypy, uprzedzenia, rasizm czy antysemityzm. To relacja z ogromnej tragedii, jaką sąsiadom zgotowali sąsiedzi – ludzie, którzy znali się osobiście, mijali się na tych samych ulicach, kupowali w tych samych sklepach, spotykali się w tych samych urzędach, rozmawiali ze sobą, czasami kłócili, a czasem wspólnie bawili.

(…) Dlatego zwracam się do pana ministra już dziś o właściwe uhonorowanie jednego z najważniejszych dzieł polskiej historiografii i wpisanie “Sąsiadów” Jana Tomasza Grossa na listę lektur obowiązkowych dla uczniów szkół średnich”.

Dziś otrzymaliśmy z ministerstwa odpowiedź w tej sprawie. “Zmiana w wykazie lektur, jak np. wprowadzenie nowego tytułu, wymaga zmiany rozporządzenia w sprawie podstawy programowej” – wyjaśnia Artur Górecki z MEiN. “Decyzję w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie podstawy programowej podejmuje minister”.

Minister taką decyzję podjąć może, ale nic nie wskazuje na to, by miał tak zrobić. To oczywiście wielka strata. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że ministerstwo korzystać w tej książki w szkołach nie zabroniło (przynajmniej na razie).

“Nauczyciel w realizacji programu nauczania ma prawo do swobody stosowania takich metod nauczania i wychowania oraz pomocy naukowych, jakie uważa za najwłaściwsze” – informuje nas MEiN. “Zatem nauczyciele różnych przedmiotów, np. języka polskiego, historii lub wiedzy o społeczeństwie, mogą zaproponować swoim uczniom dyskusję na podstawie książki ‘Sąsiedzi’ J. T. Grossa”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.