30 milionów na narodowy patriotyzm

https://fundusz-patriotyczny.pl/

Fundusz Patriotyczny to nowa inicjatywa rządu. Jego budżet wyniesie 30 mln zł, a przeznaczony zostanie na projekty “mówiące dobrze o Polakach” i przedstawiające “prawdę o dziedzictwie obozu narodowego”.

Fundusz – po kilkumiesięcznych przygotowaniach nadzorowanych przez ministra Piotra Glińskiego – został powołany 25 marca. Operatorem programu jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego, na którego czele stoi prof. Jan Żaryn. Na stronie Funduszu czytamy, że należało go powołać, bo “patriotyczne środowiska społeczne po 1989 roku nie uzyskały możliwości w pełni swobodnego korzystania na równych prawach ze wsparcia państwa polskiego”.

Prof. Jan Żaryn, fot. MEDIA WNET CC BY-SA 2.0

Podobny program już istnieje. To “Patriotyzm Jutra” zarządzany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jego budżet – zależny od rządu – jest jednak niższy. W tym roku będą to niecałe 4 mln zł. W latach 2009-2020 w ramach tego programu wydano 32 mln złotych na 1300 projektów. Czy nie lepiej byłoby więc podnieść finansowanie już istniejącego programu, zamiast tworzyć kolejny?

Fundusz Patriotyczny ma przyznawać granty na dwa rodzaje projektów. Do pierwszej grupy zaliczono wydarzenia kulturalne, edukacyjne i naukowe (konferencje, odczyty, koncerty). “Tu wsparcia będą mogły szukać podmioty działające np. w grupach rekonstrukcyjnych czy w ramach organizacji promujących historię Polski” – zapewniają organizatorzy programu na swojej stronie.

Drugą grupą wspieranych działań będą przedsięwzięcia inwestycyjne i infrastrukturalne lub szkoleniowe, których celem stanie się “wzmacnianie instytucjonalne/organizacyjne zaplecza obozu patriotycznego”.

Minimalna kwota dofinansowania to 15 tys. zł., a maksymalna – 500 tys. zł. W drugiej grupie projektów w przypadku wkładu własnego w wynoszącego 10% można ubiegać się o 2 mln zł, a w przypadku wkładu własnego w wysokości 15% – o 5 mln zł.

Wniosek o dotację mogą składać samorządowe instytucje kultury, kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

“Fundusz Patriotyczny jest po to, żeby wychowywać młode pokolenie, byście dobrze mówili o Polakach z przeszłości, byście prawdę mówili o dziedzictwie obozu narodowego i katolicyzmu społecznego, byśmy w tej prawdzie odkrywali z pokolenia na pokolenie, że warto być Polakiem, bo polskość to jest kapitalny kapitał, który my mamy jako naród i go nikomu nie oddamy” – podkreśla prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.